"Spisku medija koje je targetirao tokom mandata ovoga puta je pridružio TV E, čije je vlasnike sa drugog medija, Javnog servisa RTCG, optužio da su „nosioci organizovanog kriminala u Crnoj Gori“ i to nakon što je TV E zatražila od Ombudsmana da se odredi po prijavi tog medija u vezi sa sumnjom da je premijer u tehničkom mandatu zloupotrijebio maloljetnika tokom predizborne kampamje za parlamentarne izbore", saopšteno je iz Instituta za medije.
Odlazeći premijer je, poručuju, morao da pruži dokaze za tvrdnje o eventulanim krivičnim djelima vlasnika medija, umjesto što optužbama targetira medij i njegove novinare, te to čini sa pozicije moći, sa koje se od političara očekuje da štite medije i novinare i stvore uslove da pravosudne institucije, mediji i civilno društvo obavljaju svoje dužnosti nezavisno, odgovorno i bez neprimjerenih uticaja.
"Čudi nas činjenica da je Abazović sporne optužbe saopštio sa Javnog servisa, a da se riječju nije osvrnuo na spornu odluku Savjeta RTCG o reizboru Borisa Raonića za direktora RTCG, koji finansiraju građani ove države, a kojom se ignoriše pravosnažna sudska odluka i nipodaštava vladavina prava. Podsjećamo da je tokom svog mandata odlazeći premijerm, bez dokaza, koristio skupštinsku govornicu da pojedine medije optuži da “imaju fašističku notu” i da “sarađuju sa djelovima organizovanog kriminala”, te da je prijetio gašenjem pojedinih medija", navode iz Instituta za medije.
Podsjećaju da je za vrijeme njegovog mandata u Crnoj Gori zabilježen rekordni broj napada na novinare, te da, i pored obećanja, nijesu otkriveni počinioci i motiv ubistva vlasnika Dana, Duška Jovanovića.
"Takvi Abazovićevi javni istupi ugrožavaju slobodu medija i stvaraju osjećaj ugroženosti novinara da slobodno rade posao, kritikuju vlast i otvaraju teme od javnog interesa.
Pozivamo odlazećeg premijera i političare da umjesto deklarativnog zalaganja za slobodu medija pokažu istinsku političku volju i zaštite jednu od fundamentalnih sloboda, garantovanih Ustavom, zakonima i međunarodnim standardima i omoguće medijima da slobodno i bez pritisaka rade svoj posao, te da svoje sumnje o eventualnim krivičnim djelima vlasnika medija i novinara dokažu pred pravosudnim organima države", zaključuju iz Instituta za medije.