Kultura

Intervju: ANDU/ Goran Andrejin i Sonja Dubak

Intima je prostranstvo

U aktuelnom broju časopisa Prostor, urednica Aleksandra Zečević Malović razgovarala je sa mladim kreativnim tandemom studija ANDU koji je ove godine na četvrtom po redu crnogorskom salonu arhitekture, pod nazivom TRANS-MISIJA u organizaciji SACG osvojio GRAND PRIX najveću nagradu Salona, za kuću VilLA B, Bandići 

Intima je prostranstvo Foto: Časopis Prostor
Aleksandra Zečević Malović
Aleksandra Zečević MalovićAutorka
Časopis ProstorIzvor

ANDU je inovativni dizajn studio koji su osnovali Goran Andrejin i Sonja Dubak. Kako sami kažu njihovu arhitekturu odlikuje projektna autentičnost proistekla kao reakcija na prirodno različite programe kojima pridaju dosta pažnje i vremena.

sonja-i-goran

Sonja Dubak i Goran Andrejin

Kada ste i kako došli na ideju da osnujete svoj studio?

ANDU je kreiran 2018. godine. Ideja o osnivanju studija nastala je usljed potrebe za istraživanjem i drugačijim pristupima.

Veoma mladi ste se uspjeli izboriti za svoje mjesto na arhitektonskoj sceni Crne Gore, šta je tajna, da li u neodustajanju od svojih ideja i principa u projektovanju?

Naš rad suštinski odlikuje projektna autentičnost proistekla kao reakcija na prirodno različite programe kojima pridajemo dosta pažnje i vremena. Balans između programa i procesa dovodi do prepoznatljivog izraza.

Učestvovali ste na nekim projektima rekonstrukcija, vjerujem da će takvih projekata sve više biti kod nas, kako ih po Vašem mišljenju treba tretirati?

Rekonstrukcije zahtijevaju posebno pažljiv pristup, naročito zbog sentimentalnih razloga kolektivne memorije stanovništva. Takvi objekti bi trebali nositi u sebi obilježja i vremena u kom su nastali i vremena u kom su rekonstruisani.

Dobitnici ste grand prix nagrade na Crnogorskom salonu arhitekture, da li Vam to daje vjetar u leđa za nove projekte ili ipak teret od očekivanja da ćete ostati na tom nivou i u budućnosti?

Veoma nas raduje što je naš rad prepoznat od strane stručne javnosti. To je, naravno i jedan od podstreha.

Recite nam nešto o projektu za koji ste dobili nagradu, upotrebili ste i neke nesvakidašnje tehnike pri finalnoj realizaciji?

Villa B je nastala kao odgovor na potrebe korisnika i neobičan pejzaž stjenovitog brda obraslog šumom kao najveći kvalitet lokacije. Tako je objekat formiran na rubu brda i pretežno orjentisan ka šumi. U tom složenom ambijentu želja nam je bila da arhitekturom napravimo kontrast. Čista kubična forma nasuprot kompleksnom zatečenom, uz odsustvo bilo kakve potrebe za mimikrijom. Takva jukstapozicija pokazala se kao odličan alat za kvalitetan odnos i međusobno isticanje i uvažavanje poređenih stanja.

Villa-B-02

Iako možda laički, projekat može izgledati kao mali u smislu da je ipak samo porodična kuća u pitanju, ali je veliki kada je u pitanju arhitektonska scena Crne Gore

U pravu ste, nije uobičajeno da privatni objekat stanovanja, tj. objekat koji nije od posebnog već indirektnog značaja za društvo bude nagrađen najvecom nagradom Salona. Međutim, značaj arhitektonskog djela ne nosi njegov program ili veličina, već kontekst u kom nastaje i biva.

Restoran-Vagan-detalj-pecenjare-01

Vaš projekat koji kod mene posebno izaziva pažnju je restoran Vagan koji se nalazi na periferiji Podgorice u jednom posebnom kontekstu, na neki način prepušten prirodi da se sa njom razvija. Nakon toga je nastao i jedan “mali” projekat tj pečenjara u sklopu restorana, rijetko možemo vidjeti pečenjare koje se mogu pohvaliti takvom arhitekturom. Ovo je još jedan primjer kako ni jedan projekat ne mora i ne treba biti mali.

Restoran je smješten u omanjem poslovnom objektu u Rogamima. Najprije je objekat bio namijenjen lokalnoj prehrambenoj prodavnici, ali smo ga rekonstrukcijom i nadogradnjom razvili u prepoznatljiv centar naselja. Sada se tu nalazi nekoliko kompanija, među njima i studio ANDU. Restoran zauzima lijevi dio objekta sa terasom. Prepoznatljiv je ne samo po dizajnu, već i po tradicionanom jelovniku i bogatoj ponudi vina sa tog lokaliteta. Za njegove potrebe je nastala i mala pečenjara, smještena na kamenom podzidu u neposrednoj blizini glavne zgrade. Objekat pečenjare ujedno, kao kapija, nudi pristup platou na kome se nalaze ostaci rimskog groblja, obložena čelikom i prepuštena koroziji, kao spona između onoga što jeste i nečega što je bilo.

Mesara-Plana-detalj

Još jedan projekat koji ste vi uspjeli da izvučete iz običnosti je mesara Plana, uspjeli ste da uvučete osjećaj luksuznog prostora u svakodnevnicu, to nije lako izvesti

S obzirom da je u pitanju mesara sa dugom tradicijom, bilo je važno njen vizuelni identitet podići na visok nivo, tj. približiti kvalitet prostora kvalitetu samog proizvoda. Nadamo se da smo u tome i uspjeli.

Kuća na Bojani je rijedak primjer ovog tipa arhitekture (nažalost), koja je uklopljena i ne smeta prirodi u kojoj se nalazi?

Kuća na Bojani je još jedan primjer mikro arhitekture nastala kao odgovor na dati devastirani pejzaž i kao odgovor na loše prihvaćen postulat kako se takav prostor inače razvija i definiše.

Vinarija-Piperi

Na kojim projektima radite trenutno?

U ovom trenutku radimo na više projekata različitog programskog tipa i gabarita. U narednim mjesecima neki od njih će biti realizovani.

Koji su vaši planovi i ambicije za budućnost, da li više volite rad u manjem intimnijem birou ili se vremenom nadate ka većim proširenjima?

Intima je prostranstvo.


Portal Analitika