Ukrasni paneli na lokaciji Faida otkrivani su tokom više faza posljednjih godina. Na tome rade italijanski arheolozi sa Univerziteta u Udinama i njihove kolege iz regiona Kurdistana.
Ti bareljefi – plići, slabije ispupčeni vajarski radovi na ravnoj površini, potiču iz vladavine asirijskog kralja Sargona Drugog (721-705 prije nove ere) i njegovog sina nasljednika Senašeriba.
Otvaranju prvog dijela arheološkog parka u nedjelju su prisustvovali guverner Dohuka, provincije u Autonomnom Kurdistanu, i ambasadora Italije u Iraku Mauricija Gregantija.
Za sada će pristup parku Faida biti ograničen na strane turiste, istraživače i stručnjake, rekao je Bekas Brefkani, iz direkcije antikviteta Dohuka.
Na tom mjestu je irigacioni kanal iz Asirijske epohe, dugačak deset kilometara. Do sada je otkriveno trinaest monumentalnih bareljefa.
Brefkani očekuje da bi mogli da budu otkriveni i drugi takvi ukrasni paneli.
Njih je naručio ili Sargon Drugi ili Senašerib, rekao je za Frans pres prošle godine Daniele Morandi Bonakosi, itallijanski kodirektor arheološke misije.
Svaki panel predstavlja asirijskog kralja kako se moli ispred sedam najvažnijih bogova u Asirijskom panteonu, predstavljenom u obliku statua.
Kralj Asirije u osmom vijeku prije nove ere Sargon Drugi osnovao je svoj glavni grad na sjeveru Iraka na sadašnjoj ravnici Ninivi kod Mosula.
Faida je prvi od pet sličnih parkova koje vlasti Kurdistana nastoje da stvore.
Taj projekat će na kraju predstavljati turističku atrakciju i izvor prihoda, rekao je Brefkani za Frans pres.
Irak je kolevka civilizacija Sumer, Akad, Vavilon i Asirija kojima čovječanstvo duguje pisanje i prve gradove.
Irak je zato godinama na meti krađa antkviteta, posebno poslije američke invazije 2003. godine i dolaska ekstremista Islamske države deset godina kasnije.
Poslije decenija sukoba, Irak se polako otvara svjetskom turizmu i prihvta zapadne putnike iako je turistička infrastruktura takoreći nepostojeća.