Za direktora Instituta za crnogorski jezik i književnost i člana Komisije Adnana Čirgića problemi su očekivani, a optužbe Koprivice nijesu na mjestu:
- Teško bi se moglo reći da su na mjestu optužbe Dragana Koprivice, da je veliki zastoj u izradi nastavnih programa uslovljen nekakvim tajnim dogovorom vlasti i predstavnika crnogorske jezičke zajednice. Naprotiv, sasvim je jasno o čemu se radi. Oni koji konstantno uskraćuju prava drugima, prikrivaju svoje tragove i optužuju druge da se njima uskraćuju prava. Konkretno, to je oprobani model predstavnika srpske lingvistike i politike koji bi očigledno htjeli da se u Crnoj Gori stvori sistem kakav postoji jedino u Mostaru, i protiv kojeg je cijela Evropa. Sistem u kome se đeca dijele po nacionalnom i jezičkom kriterijumu, i dobila bi se situacija koja je potpuno suprotna građanskom ustrojstvu države Crne Gore i suprotna Ustavu - kategoričan je Čirgić.
Da je onima koji predstavljaju srpsku jezičku zajednicu stalo da se dogovor poštuje, kako kaže Čirgić u Komisiju bi uvrstili lingviste a ne političare:
- Srpsku jezičku zajednicu u toj komisiji ne zastupa ni jedan lingvista,već političari-Dragan Koprivica, Goran Radonjić, Lidija Tomić. Srbi imaju veoma poznate lingviste i da im je bilo stalo da se ta situacija riješi, oni bi poslali lingviste u tu komisiju - a ne političare. Ovo je očigledno sve dio političke kampanje - naglasio je Čirgić.
Podsjetimo, Komisija je formirana u skladu sa političkim dogovorom, premijera Igora Lukšića i lidera opozicije Srđana Milića, Nebojše Medojevića i Andrije Mandića potpisanim 8. septembra prošle godine. Sporazum je potpisan nakon višenedjeljnih pregovora o uvrštavanju srpskog jezika u crnogorski obrazovni sistem, što je bio uslov opozicije za davanje dvotrećinske podrške izbornom zakonu.