
Posljednja predstava takmičarskog dijela programa FIAT-a, “Megalit”, rađena je u koprodukciji Mechanimala iz Velike Britanije i slovenačkog Via Negativa, u režiji, konceptu i izvedbi Toma Baileya.
Kompanija Mechanimal istražuje nove narative o planeti Zemlji koja se mijenja, a ova predstava je nastala u saradnji sa istraživačima Univerziteta Bristol i Prirodnjačkog muzeja. Stvorena je kroz istraživačka putovanja do neolitskih rudnika bakra i kamenih kružnih konstrukcija širom Velike Britanije.
Najznačajniji, ujedno i prvi metal iskopan prije 10.000 godina, je bakar. Bez njega ne bi bilo današnje tehnologije. Ne bi bilo komfora savremenog života. Bakar je bio i ostao metal od vitalnog značaja za ljudski rod. Svaki komad tehnologije koji posjedujemo vodi porijeklo od rude bakra.
Svjestan toga, reditelj nas vodi u doba Neolita, kada su primitivni alati razbijali kamenje i dolazili do ovog vrijednog metala. Neolitska kultura u kojoj započinje rudarstvo obiluje radovima od kamenja koji se sastoje od linije koja vodi u koncentrične krugove (npr. Stonehenge) i to je jasno i plastično predstavljeno u predstavi Megalit.
Metafora leži u pitanju koje se kroz ovaj performans otvara pred nama – do kad ćemo na ovaj način moći da eksploatišemo utrobu Majke Zemlje i kako pristupamo višku proizvodnje u ovakvim klimatskim uslovima?
Kombinacija fizičkog performasa, raznovrsnog, slojevitog i intenzivnog tehno zvuka visokog kvaliteta i video projekcija - ima za cilj da istakne važnost rudarstva, ekonomičnosti i smanjenja karbonskog otiska u 21. vijeku. Koliko je teatar moćno i široko polje djelovanja, pokazuje upravo ova predstava koja naučno istraživanje, od vitalnog značaja za opstanak naše planete, ekologiju i klimatske promjene pretvara u pozorišni doživljaj.
Festival internacionalnog alternativnog teatra i 37. izdanjem opravdao je očekivanja publike, prije svega zbog činjenice koja ga čini posebnim – FIAT se ne udvara ni publici, ni političkim prilikama, ni sistemu, ni globalizmu, ni istoku ni zapadu, već je uvijek i po svaku cijenu odan samo njoj - Alternativnoj Umjetnosti.
U okviru festivala, ove godine smo, osim sedam takmičarskih predstava imali priliku da vidimo pet studentskih predstava, prisustvujemo književnim i filmskim večerima i uživamo u kreativnim industrijama, koje afirmišu naše umjetnike. Večeri su se završavale bogatim muzičkim sadržajima. Važno je pomenuti i Okrugli sto FIAT-a, na temu – Konkursi, moć ili nemoć kulturne politike?
Pozorišni program ovogodišnjeg festivala usmjeren je na njegu pozorišne jukstapozicije, multimedijalnog scenskog izraza i ukrštanja umjetničkih disciplina i na taj način pomjera granice izvođačke umjetnosti i traga za preciznim umjetničkim izrazom u okviru zadate teme – Identitet.
Izuzetno precizno i dosljedno selektovane predstave, izazovnih poetika (selektorka Ana Vujošević), došle su nam iz Francuske, Bosne i Hercegovine, Poljske, Italije, Litvanije, Irana i Velike Britanije i Slovenije.
Ovaj program je autentični odraz duha našeg vremena, doba tehnokratije, i tražeći izraz u polju vizuelnih umjetnosti i novih medija, donio nam je predstave koje su usijano savremene i tretiraju aktuelne teme, kroz ozbiljne i estetski vrijedne umjetničke projekte.
Uprkos brojnim problemima sa kojima se iz godine u godinu suočava, FIAT je zbog svog neuništivog alternativnog duha, odavno prevazišao lokalne okvire i našao način da opstane, čak i u najgorim vremenima.