Francuska agencija "Skandia" ispitivala je porijeklo bogatstva milionera u Francuskoj, Velikoj Britaniji, Italiji, Singapuru i Dubaiju, kao i u Hongkongu, specijalnoj administrativnoj oblasti Narodne Republike Kine.
Tri četvrtine anketiranih milionera iz Francuske, Italije, Dubaija, Velike Britanije i čak 84 odsto iz Singapura potvrdilo je da su bogatiji od svojih roditelja.
Francuski milioneri bogatstvo stiču putem svog rada, ostvarajući karijeru u firmi koja se bavi finansijama ili u sektoru industrije.
Samo 15 odsto bogatih Francuza zaradilo je milione od prodaje sopstvenog preduzeća. U studiji se navodi da srećni preduzetnici brzo stiču bogatstvo, i to uglavnom poslije 10 godina od osnivanja firme.
Britanski milioneri obogatili su se na sličan način kao francuski, s tom razlikom što su preduzetnici zastupljeni sa čak 30 odsto.
U Italiji svaki drugi milioner ima sopstveno preduzeće. Međutim, 70 odsto anketiranih italijanskih milionera je izjavilo da je značajan dio svog bogatstva stekao nasljeđem.
Igre na sreću su takođe dobar način sticanja bogatstva, što potvrđuju na ličnom primjeru milioneri iz Hongkonga.
No, većina bogatih u Hongkongu, kao što je slučaj i u Dubaiju i Singapuru, ušli su u takvo društvo radeći u finansijskim i industrijskim kompanijama.
Francuzi bogatstvo ulažu prije svega u nepokretnosti, zatim u plemenite metale i umjetnine.
Francuski milioneri oprezno troše, izbjegavajući rizična ulaganja, dok su Britanci i Italijani spremniji na rizik, trećina njih ulaže u drago kamenje, ali najviše je onih koji novac ulažu u finansije.
U Singapuru, Dubaiju i Hongkongu milioneri su spremni na rizik, većina njih plasira svoj novac na finansijska tržišta.
Većina anketiranih milionera želi da živi u matičnoj državi, a oni koji žele da se isele navode različite razloge.
Bogataši iz Italije i Dubaija kao razlog eventualnog iseljenja navode potragu za boljim uslovima za rad, a milioneri iz Hongkonga i Singapura želju za boljim uslovima za život.
Među francuskim milionerima, 41 odsto je navelo potragu za većim standardom i manjim porezima, a među ovima se polovina izjasnila da nema povjerenje u ekonomsku politiku vlade, prenio je pariski dnevnik "Figaro".
(foto: 24sata.rs)