U svom obraćanju predsjedavajuća Sandra Manojlović je obrazložila da za predsjedavajućim stolom sjede tri djevojke kako bi njihovo prisustvo podsjetilo ovaj Dom na veće poštovanje rodne ravnopravnosti. Sandri Manojlović, su u predsjedavanju Dječijim parlamentom pomagale Tijana Nišavić i Zvezdana Ivanović.
Zasijedanju su prisustvovali osnovci - predstavnici lokalnih dječijih parlamenata iz Bara, Cetinja, Bijelog Polja i Podgorice i dječjih parlamenata osnovnih škola iz 17 gradova Crne Gore, predstavnici domaćih institucija i međunarodnih organizacija koje se bave pitanjima djeteta, kao i članovi diplomatskog kora.
Prisutni osnovci imali su ukupno 42 pitanja za određena crnogorska ministarstva, UNICEF, kao i gradonačelnike Prijestonice i Glavnog grada, čiju su predstavnici na pitanja odgovarali kao i ministri u Skupštini Crne Gore, u okviru dva minuta i to čitajući već napisano obrazloženje. Predsjednik Skupštine Ranko Krivokapić je u jednom trenutku podsjetio da se u Dječijem parlamentu odgovara kao i u školi, bez podsjećanja i gledanja u bilješke, ali većina predstavnika i čelnih ljudi crnogorskih ministarstava kojima su djeca upućivala pitanja nisu obraćala pažnju na opasku predsjednika.

Djecu su interesovala pitanja iz oblasti obrazovanja, ekonomije, socijalnog staranja, nauke i mnogih drugih. Ono što ih je najviše interesovalo bila su pitanja u vezi sa siromaštvom, neprilagođenim medijskim sadržajima njihovom godištu, pojavi medijskih programa u kome nema prostora za edukativne emisije, o ulasku Crne Gore u Evropsku uniju i NATO, ali i aktuelni problemi – poput prenatrpanosti u državnim vrtićima.
Jovan Pavličić iz Podgorice uputio je pitanje ministru vanjskih poslova i evropskih integracija, a interesovalo ga je ako se priključimo Evropskoj uniji da li će se i crnogorski životni standard približiti standardu građana EU. Odgovor je dobio od generalnog sekretara tog ministarstva Mirsada Bibovića, koji je kazao: „Članstvo Crne Gore u EU će omogućiti djeci i mladima u Crnoj Gori iste uslove i mogućnosti koje se pružaju njihovim vršnjacima država članica“.
„Da li vodite evidenciju koja od obećanja su realizovana i šta se desilo sa pitanjima od prošle godine za koja nismo dobili odgovore ni dan danas?“ interesovalo je Ildu Kurpejović iz Rožaja. Predsjednik Skupštine kome je pitanje i bilo upućeno odgovorio je „da do odgovora nije lako doći“ i da se u demokratiji kroz sistem izbora prati kako vlast ispunjava data obećanja.
Kako su ga učili da zdravlje na usta ulazi, tako je i Josipa Božovića iz Bara interesovalo šta je sa zdravim obrocima i ishranom, i da li će se kao i u nekim zemljama u regionu organizovati besplatna ishrana za škole. Ispred ministarstva prosvjete i sporta, na Josipovo pitanje dala je odgovor Vesna Vučurović, pomoćnica ministra za predškolsko i osnovno obrazovanje i vaspitanje i obrazovanje lica sa posebnim potrebama. Prema riječima Vučurovićke mnoge škole nemaju uslova za pripremu hrane, pa su prinuđene da ustupe pripremu hrane specijalizovanim službama. Ipak strateški cilj resornog ministarstva je da postepeno u skladu sa uslovima, omogući određenim školama a u skladu sa finansijskim mogućnostima, otvore usluge kuhinja i ponude učenicima zdrave obroke.
Težina školske torbe i obimni školski programi koji otežavaju školovanje ne samo đacima već i njhivoim roditeljima, bili su osnov za pitanje Pavla Kovačevića iz Bijelog Polja „da li je ovo u skladu sa ciljevima obrazovanja, reformom i fizičkim razvojem djeteta“. Predstavnica ministarstva prosvjete i sporta je odgovorila da u vezi sa tim problemom postoji nekoliko rješenja. Jedno od njih je i štampanje udžbenika na tanjem papiru, a u planu je i unaprijeđenje nastavnih programa.
Imran Nurković iz Rožaja uputio je pitanje direktoru UNICEF-a u Crnoj Gori, gospodinu Bendžaminu Perksu, u vezi sa razlikom granice siromaštva u Crnoj Gori i Velikoj Britaniji. Direktor UNICEF-a je dječaku odgovorio da između ove dvije zemlje postoji razlika u računanju linije siromaštva, i da se zato ne mogu uporediti. Ipak siromaštvo ostavlja posljedice na odrastanje i ne može se ispraviti.
Nakon više od dva sata rada završeno je zasijedanje IV Dječijeg parlamenta koji je organizovan povodom 20. novembra, Dana usvajanja UN Konvencije o pravima djeteta i koji je ove godine bio posvećen afirmaciji prava djece na učešće i zagovaranje kao značajne potrebe i vrijednosti demokratskog društva.
