Svijet

Invazija Rusije na Ukrajinu - dan 700.

Iz časa u čas: Rusija je mogla da koristi ukrajinske zarobljenike kao živi štit

Iz časa u čas: Rusija je mogla da koristi ukrajinske zarobljenike kao živi štit Foto: PA
Portal AnalitikaIzvor
23:00
Rusija je mogla da koristi ukrajinske zarobljenike kao živi štit

Rusija je mogla da koristi ukrajinske ratne zarobljenike kao živi štit za transport municije i oružja za raketne sisteme, sugerisao je portparol ukrajinske vojne obavještajne službe Andrej Jusov komentarišući pad aviona Il-76.

Vojni transportni avion Il-76 srušio se 24. januara u ruskoj oblasti Belgorod, pri čemu su navodno poginuli svi u njemu. Moskva je tada okrivila ukrajinski napad za nesreću i tvrdila da je u avionu bilo 65 ukrajinskih zarobljenika. Nema dokaza za ovu tvrdnju.

Ukrajinska vojna obavještajna agencija nije potvrdila da li su zarobljenici bili u avionu niti je komentirala šta bi moglo da bude uzrok nesreće, ali je rekla da je za taj dan planirana razmjena zarobljenika. Ukrajinski vojni izvori su ranije rekli Ukrainskoj pravdi da je avion nosio rakete S-300, koje Rusija redovno koristi za napade na oblast Harkov.

13:52
Zelenski: Insistiraćemo na međunarodnoj istrazi o padu aviona

Ukrajina će insistirati na međunarodnoj istrazi o padu aviona u ruskoj regiji Belgorod koji je prevozio ukrajinske ratne zarobljenike na razmjenu, kazao je predsjednik te države Vladimir Zelenski

On je rekao da je pozvao ukrajinske vojne i obavještajne šefove zbog incidenta, dodajući da ukrajinska služba bezbjednosti istražuje sve okolnosti.

Opširnije čitajte OVDJE. 

13:00
Pogođena ruska rafinerija nafte, najveća ukrajinska kompanija prijavila sajber napad

Ukrajinska vojska gađala je rafineriju nafte u ruskom gradu Tuapseu na Crnom moru, južno od Krasnodora, a u blizini Sočija, piše Rojters.

Navodi se da rafinerija snabdijeva ruske trupe u Ukrajini gorivom i da je skladište nafte napadnuto dronovima.

U napadu je navodno oštećen objekat za preradu naftnih derivata.

Sa druge strane, ubrzo nakon napada, “Naftogas”, najveća ukrajinska kompanija za naftu i gas je saopštila da trpi “sajber napad velikih razmjera”.

08:00
Kijev: PVO oborila 11 od 14 ruskih dronova

Ukrajinske vazduhoplovne snage saopštile su da je ruska vojska tokom noći lansirala 14 bespilotnih letjelica i pet projektila na Ukrajinu, a da su PVO sistemi uništili su 11 dronova.

Vazduhoplovstvo je na svom Telegram kanalu za razmjenu poruka saopštilo da je Rusija ciljala uglavnom južnu Ukrajinu.

Načelnik oblasti OdeseOleh Kipernaveo je na istoj mreži da su dvije osobe povređene tokom napada na crnomorski lučki grad.

“Uprkos efikasnom radu PVO na odbijanju neprijateljskih napada, nažalost, u Odesi je pogođen industrijski objekat, a oštećeni su i stambeni objekti i civilna infrastruktura“, naveo je Kiper.

06:15
Francuska odbila zahtjev Rusije da zakaže sjednicu SB UN

Francuska, koja u januaru predsjedava Savjetom bezbjednosti Ujedinjenih nacija, odbila je zahtjev Rusije da zakaže sjednicu tog tijela zbog obaranja ruskog aviona koji je prevozio ukrajinske ratne zarobljenike, objavio je Tass.

Prvi zamjenik stalnog predstavnika Rusije u UNDmitrij Poljanskirekao je da takva odluka Francuske predstavlja zloupotrebu ovlašćenja.

„Kao što se moglo očekivati, francusko predsjedništvo je izabralo put zloupotrebe ovlašćenja i odbilo je da udovolji našem zahtjevu za hitnim sastankom Savjeta bezbjednosti u vezi sa terorističkim napadom na naš avion koji je prevozio ukrajinske ratne zarobljenike za razmjenu“, napisao je Poljanski na Telegram kanalu .

Prema njegovim riječima, Francuska je željela da Ukrajincima obezbijedi dovoljno vremena da daju uvjerljivo objašnjenje za ono što se desilo, pa je pristala da se sastanak održi 25. januara, od 17:00 časova po lokalnom vremenu.

Ranije je ruski ministar spoljnih poslovaSergej Lavrovrekao da je Rusija zatražila da se danas u 15 časova po lokalnom vremenu održi sjednica Savjeta bezbjednosti.

06:10
Duma usvojila zakon o konfiskaciji imovine osuđenima za “namjerno širenje laži“ o ruskoj vojsci

Ruska Državna duma usvojila je prvu fazu zakona kojim se dozvoljava konfiskacija imovine osuđenima za niz zločina, uključujući “namjerno širenje lažnih informacija“ o ruskoj vojsci.

Mjera će se odnositi i na one koji su proglašeni krivima za “diskreditaciju“ oružanih snaga, pozivanje na sankcije Rusiji ili podsticanje ekstremističkih aktivnosti.

Duma, donji dom parlamenta, usvojila je zakon u prvom od tri obavezna čitanja sa 395 glasova “za” i tri “protiv.”

To bi omogućilo državi da zaplijeni imovinu Rusa koji su napustili zemlju i kritikovali rat u Ukrajini, ali koji se i dalje oslanjaju na prihod od izdavanja svojih kuća ili stanova u Rusiji.

Od početka rata februara 2022. godine, Rusija je intenzivirala suzbijanje svih oblika političkog neslaganja.

Prema zakonima usvojenim u martu te godine, diskreditacija oružanih snaga ili širenje lažnih informacija o njima već se kažnjavaju dugotrajnim zatvorskim kaznama.

06:00
Rusija zatražila hitan sastanak Savjeta bezbjednosti UN zbog obaranja aviona

Ruski ministar spoljnih poslovaSergej Lavrovizjavio je danas da je Rusija zatražila hitan sastanak Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija zbog obaranja aviona u Belgorodskoj oblasti.

„Zatražili smo hitan sastanak Savjeta bezbjednosti u 15 časova po njujorškom vremenu i nadamo se da će francusko predsjedništvo savjesno ispuniti svoje obaveze i zakazati ga što je prije moguće“, rekao je Lavrov na konferenciji za medije u sjedištu UN u Njujorku, prenose RIA novosti.

Lavrov je naveo da su u oborenom avionu bili ukrajinski ratni zarobljenici koje su prebacivali u Belgorodsku oblast, gdje je danas trebalo da se izvrši razmjena zarobljenih vojnika, koju su Moskva i Kijev ranije dogovorili.

„Umjesto razmjene, ukrajinska vojska je iz oblasti Harkov napala avion protivvazdušnim projektilima i to je imalo fatalan ishod“, kazao je Lavrov.

Ukrajinska vojno-obavještajna služba ranije danas saopštila je da nemaju pouzdane i sveobuhvatne informacije o tome ko je tačno bio u avionu i koliko je putnika u njemu bilo, te da je ruska strana morala da obezbijedi bezbjednost ukrajinskih vojnika.

„Istovremeno, ukrajinska strana nije obaviještena o potrebi obezbjeđenja vazdušnog prostora na području grada Belgoroda u određenom vremenskom periodu, kao što je to više puta učinjeno u prošlosti. Ukrajina nije obaviještena o broju vozila, rutama i načinima isporuke zarobljenika. Poznato je da se zatvorenici dovoze vazdušnim, željezničkim i drumskim transportom. Ovo može ukazivati na namjerne akcije Rusije koje imaju za cilj stvaranje prijetnje po život i bezjbednost zatvorenika“, naveli su.

Sletanje transportnog aviona u ratnu zonu od 30 kilometara ne može biti bezbjedno i o tome u svakom slučaju moraju da razgovaraju obje strane, jer u suprotnom dovodi u opasnost cio proces razmjene, rekli su oni.

Portal Analitika