Ruski bruto društveni proizvod (BDP) u drugom kvartalu je niži za četiri odsto u poređenju s istim periodom prošle godine, a ekonomske sankcije zapadnih zemalja Rusiji uzimaju danak, tvrdi nacionalna agencija za statistiku Rosstat.
Ovo je prvi ruski kvartalni izvještaj od početka invazije na Ukrajinu.
U ruskom bombardovanju Kramatorska, posljednjeg grada u Donjecku koji je pod kontrolom Ukrajine, poginule su dvije, a ranjeno je 13 osoba.
“Novi napad na Kramatorsk… Dva civila su ubijena, a 13 je ranjeno”, rekao je regionalni guverner Pavlo Kirilenko.
“U bombardovanju je oštećeno najmanje 20 zgrada, a izbio je i požar”.
Moskva je započela konkretne planove o održavanju referenduma u nekoliko gradova na okupiranim područjima istočne Ukrajine, tvrde u petak dužnosnici iz Vašingtona.
Član američkog Vijeća za nacionalnu sigurnost rekao je kako Rusija planira održati takva glasanja u Hersonu, regijama Zaporižja, Lugansk i Donjeck te u područjima oko Harkova, prenosi agencija dpa.
„Rusko vođstvo uputilo je službenike da počnu sprovoditi te referendume“, rekao je neimenovani zvaničnik, prenijela je Hina.
„Imamo informacije da Rusija, dok se priprema za referendume, provjerava kandidate za administrativne funkcije na tim područjima, kao i da bi se to moglo dogoditi u narednim sedmicama“.
Američki dužnosnik kazao je kako Vašington vjeruje da će Rusija manipulsati rezultatima glasanja da bi lažno tvrdila kako se Ukrajinci žele pridružiti njenoj teritoriji.
Rakete su tokom noći zasule Kramatorsk, tvrde ukrajinski zvaničnici.
Navedeno je da je na regiju palo 11 raketa, a zvaničnici tvrde da su oštećene stambene zgrade, ali da ljudskih žrtava nema.
Rakete su, dodaje se, pale i na Kurakove, sjeverno od Donjecka.
Ukrajinske sigurnosne agencije pozvale su Ujedinjene nacije i Međunarodni komitet Crvenog krsta da pošalju predstavnike na lokacije na kojima Rusija drži ukrajinske zarobljenike.
Ranije, Kijev je objavio da ruske snage muče i ubijaju zarobljenike, te da su inicirale eksploziju u zatvoreničkom kampu u Olenivki.
Moskva tvrdi da je tu lokaciju, na kojoj je ubijeno više od 50 ukrajinskih zarobljenika, granatirala Ukrajina.
Ukrajinski operater nuklearne energije Energoatom kaže da od danas nuklearna elektrana u Zaporožje "radi uz rizik od kršenja standarda radijacije i zaštite od požara".
Iako je fabrika pod ruskom kontrolom, većina tehničara još uvijek su Ukrajinci. Ruska strana je tvrdila da su Ukrajinci ti koji granatiraju teritoriju elektrane.
Bivši ruski predsjednik Dmitrij Medvedev je na Telegramu komentarisao stanje u Zaporožju.
"Čini se da su kijevski ološi i njihovi zapadni pokrovitelji spremni da organizuju novi Černobilj. Rakete su sve bliže reaktoru nuklearne elektrane u Zaporožju.
Kažu da je za to kriva Rusija. To je očito laž čak i za glupu rusofobnu javnost, čak ni UN ne vjeruje u to. Ne treba zaboraviti da nuklearne elektrane postoje i u Evropskoj uniji. I tamo su moguće nezgode", rekao je Medvedev.
Ukrajinski ministar odbrane Oleksij Reznikov rekao je da su tenkovi M20 MLRS koje je poslala Velika Britanija stigli u Ukrajinu.
Zahvalio je britanskom ministru obrane Benu Volasu i britanskom narodu na donaciji.
"Vaša podrška je jako važna za Ukrajinu", rekao je.
Noćas je u Harkovu došlo do granatiranja, javlja BBC Ukraine. "Noćas su Rusi raketirali Harkov. Iz Belgoroda su odjednom ispaljene četiri rakete. Oko tri sata iza ponoći dvije rakete pogodile su obrazovnu ustanovu u naselju Slobida", rekao je guverner Harkovske oblasti Oleh Sinehubov.
Rekao je kako je u Zolochivu poginula 51-godišnjakinja.
Još dva broda sa tovarom žitarica napustila su ukrajinske luke, saopštilo je tursko ministarstvo odbrane.
"Sormovski", koji plovi pod zastavom Belizea, napustio je ukrajinsku luku Černomorsk, prevozeći 3.050 tona pšenice u tursku sjeverozapadnu provinciju Tekirdag, navodi se u saopštenju.
Takođe, "Zvezda Laura" pod zastavom Maršalovog ostrva isplovila je iz Pivdenog i uputila se ka Iranu, prevozeći 60.000 tona kukuruza.
Radnici u okupiranoj nuklearnoj elektrani Zaporožje opisali su za BBC kako ih drže na nišanu dok je ruske trupe koriste kao vojnu bazu.
Dva zaposlena ispričala su kako im se svakodnevno prijeti otmicom, osim što su u strahu od "radioaktivne kontaminacije šire regije" ili nuklearne katastrofe.
Nakon prekjučerašnje serije eksplozija na ukrajinskom poluostrvu Krim, koje je pod okupacijom Moskve, uslijedio je pravi egzodus ruskih turista. Plaže na Krimu su opustjele, a most koji vodi ka Rusiji bio je zakrčen.
Poruku ruskim turistima, stoga, uputilo je i Ministarstvo odbrane Ukrajine, navodeći u koje su sve države ovog ljeta mogli da odu.
"Imali ste nekoliko opcija - Palm Džumeira (UAE), Antalija (Turska), Kabanjas (Kuba). A vi ste izabrali Krim. Velika greška. Vrijeme je za povratak kući. Krim je Ukrajina", stoji u videu.
Pritom, u videu, u čijoj pozadini se čuje pjesma sastava "Bananarama", prikazan je i isječak u kojem jedna ruska turistkinja za proruske medije govori kako joj se ostaje na Krimu.
Guverner Sumske oblasti Dmitro Živicki rekao je da je region granatiran iz artiljerije i minobacača. Među stanovnicima nije bilo žrtava.
Američki istraživački centar je u svojoj analizi od 11. avgusta rekao da iranska materijalna podrška, kao što je snabdijevanje vojnih bespilotnih letilica Shahed-129 i Shahed-191 za upotrebu u Ukrajini, može pomoći Rusiji da postigne neke vojne ciljeve, dok će ekonomske veze pomoći u ublažavanju sankcija.
Strateško partnerstvo između dvije zemlje se proširilo od ruske invazije u februaru. Dinamika se takođe promijenila – dajući veći uticaj Iranu, pošto ruski diktator Vladimir Putin „traži ekonomsku i vojnu podršku sa pozicije sve veće potrebe“.