Tužioci su pronašli tri tijela ubijenih civila u oslobođenom području Hersonske oblasti. Dvoje od njih ubijeno je ruskim granatiranjem, a treća žrtva ima tragove nasilne smrti, tvrde oni.
Ruska vojska napala je više ciljeva u Ukrajini u utorak, a u napadima na Harkovsku, Donjecku, Zaporišku i Hersonsku oblast korišćene su rakete i borbeni avioni, objavila je ukrajinska komanda.
“Kršeći međunarodno-humanitarno pravo i pravila ratovanja, nastavljaju se napadi na ključnu infrastrukturu i domove“, napisala je ukrajinska vojska na Facebooku. Nisu iznesene pojedinosti o učincima napada.
Ukrajinska komanda je optužila vlasti u susjednoj Bjelorusiji da još uvijek podržavaju ruske napade na ukrajinske ciljeve pružajući “infrastrukturu, teritorij i vazdušni prostor“.
„Takođe, i dalje postoji opasnost da će neprijatelj napadati borbenim bespilotnim letilicama s teritorija i vazdušnog prostora ove države“, napisao je ukrajinski štab.
Na području oko južnog ukrajinskog grada Hersona, glavni štab u Kijevu je zabilježio nastavak organizovanih pljački ruskih vojnika. Konvoji s ukradenim kućnim aparatima i građevinskim materijalom su primijećeni prethodnog dana. Istovremeno, nastavila se demontaža telekomunikacijskih odašiljača i instalacija.
Okupatori su odnijeli „sve umjetnine i čak i namještaj“ iz regionalnog muzeja sovjetsko-ukrajinskog slikara Oleksija Šovkunenka, dodao je štab.
Popularni američki glumac Šon Pen tokom posjete Kijevu ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskom poklonio je osvojenog Oskara.
Opširnije OVDJE.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski predložio je da se ratno stanje u zemlji produži za još 90 dana, odnosno do 19. februara, javlja Kyiv Independent.
Ukrajina je ratno stanje prvi put proglasila 24. februara, kada je Rusija započela invaziju, a nakon toga je još dva puta produženo.
Ruske trupe pogodile su grad Kramatorsk u Donjeckoj oblasti, ranivši osmogodišnjeg dječaka i oštetivši lokalnu školu i stambene zgrade u blizini, tvrdi guverner oblasti Pavlo Kyrylenko.
Sjeverna Koreja odbacila je američke tvrdnje da isporučuje topničke granate i municiju Rusiji za rat protiv Ukrajine, a u utorak je optužila Sjedinjene Američke Države za laž.
Poricanje je uslijedilo nakon nekoliko testiranja oružja od strane Sjeverne Koreje, uključujući rakete kratkog dometa koje su vjerovatno nuklearne kao i interkontinentalnu balističku raketu koja bi mogla gađati kopno SAD-a, javlja Associated Press.
U saopštenju se navodi da Pjongjang testira projektile i topništvo kako bi mogao “nemilosrdno” napasti ključne južnokorejske i američke mete ako tako odluči.
Sjeverna Koreja posljednjih je godina na mnogo načina pomagala tradicionalnom savezniku Rusiji i čak je nagovijestila slanje radnika da pomognu u obnovi okupiranih teritorija u Ukrajini, koje je Rusija anketirala.
Sjedinjene Američke Države optužile su Sjevernu Koreju da isporučuje municiju iz sovjetske ere, poput topničkih granata, kako bi popunila ruske zalihe koje su iscrpljene u Ukrajini.
Premijer Švedske Ulf Kristerson stigao je danas na sastanak u Ankaru gdje se sastao s predsjednikom Turske Redžepom Tajipom Erdoganom s kojim je razgovarao o ulasku Švedske u NATO i ispunjavanju turskih zahtjeva na tom putu.
Opširnije OVDJE.
Ministar vanjskih poslova Turske Mevlut Čavušoglu izjavio je kako je Turska država koja ulaže najviše napora kako bi se rat u Ukrajini okončao.
Opširnije OVDJE.
Rusija i Indija razmatraju zajedničku proizvodnju moderne odbrambene opreme, rekao je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov.
Lavrov je u Moskvi razgovarao s indijskim ministrom vanjskih poslova Subrahmanyamom Jaishankarom o mogućnosti tehnološke saradnje, prema državnoj novinskoj agenciji TASS.
Ostaje otvoreno o kojoj obrambenoj opremi je riječ. Ovo je peti sastanak dvojice ministara ove godine.
Govoreći o pomoći Ukrajini, Lavrov je optužio zapadne zemlje da nastoje učvrstiti “dominantnu ulogu u svjetskim pitanjima” i spriječiti “demokratizaciju međunarodnih odnosa” pod izlikom “događanja u Ukrajini”.
Stoga je Lavrov dragocjenom ocijenio poziciju “indijskih prijatelja” po pitanju Ukrajine.
Indija je neutralna u pogledu ruskog rata u Ukrajini jer ima bliske odnose i sa zapadom i s Rusijom.
Zemlja takođe ne podržava zapadne sankcije i podstiče razrješenje sukoba kroz dijalog. Nedavno je Indija počela kupovati sve više relativno jeftine nafte iz Rusije.
Nju Delhi se takođe značajno oslanja na Moskvu za svoju vojnu opremu i rezervne djelove. Prema Lavrovu, Rusija i Indija takođe žele bliže sarađivati na polju nuklearne energije i svemirskih putovanja.
Jaishankar je naglasio da njegova zemlja želi nastaviti kupovati naftu iz Rusije.
“Kao treći najveći potrošač nafte i plina i kao zemlja s ne tako visokim prihodima, moramo tražiti pristupačne izvore, tako daindijsko-ruski odnosi idu nama ukorist.”
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski pozvao je Amerikance da "očuvaju nepokolebljivo jedinstvo" sve do "povratka mira" u Ukrajinu, a tu je poruku uputio u utorak, na dan američkih međuizbora zbog kojih bi rezultati mogli uticati na stav Vašingtona prema Kijevu.
"Molim vas da očuvate nepokolebljivo jedinstvo, kako to činite sada pa sve do dana kada ćemo čuti one velike riječi o kojima sanjamo,da je mir konačno ponovno uspostavljen", rekao je u videopozivu iz Kijeva gdje je primio američku "Medalju slobode".
Zelenski je zahvalio "predsjedniku Bajdenu, dvjema strankama u Kongresu i svakom američkom građaninu" na velikoj finansijskoj, vojnoj i diplomatskoj podršci Ukrajini koju pružaju od početka ruske invazije.
Zelenski je rekao da je počašćen priznanjem "Medalja slobode" iz Fiiladelfije koju je posvetio "svim Ukrajinkama i Ukrajincima" koji "najvećoj autokratiji na svijetu pokazuju da u Ukrajini mogu očekivati samo poraz".
Ukrajina tvrdi da je tokom jučerašnjeg dana u borbama poginulo preko 710 ruskih vojnika. Osim toga, Ukrajinci tvrde da su uništili i preko 15 ruskih tenkova u zadnja 24 sata.
Ukupno u dosadašnjem ratu, smatraju Ukrajinci, ubijeno je preko 77.170 ruskih vojnika. Uništeno je, kažu, 2.786 tenkova te gotovo 300 aviona.
Ruska vojska nastavlja svoje neuspješne ofanzivne pokušaje u pravcu Donjecka, izvijestila je 8. novembra komanda združenih snaga Ukrajine.
U Donjeckoj oblasti, tokom proteklog dana, ruske snage su 19 puta napale ukrajinske položaje MLRS-om, 90 puta artiljerijom i 100 puta minobacačem.
Ruske snage su u protekla 24 sata 12 puta napale ukrajinske položaje u Luganskoj oblasti MLRS-om, 24 puta artiljerijom i više od 20 puta minobacačima.
Rano ujutru 8. novembra, Rusija je raketama S-300 napala selo u blizini Zaporožja, rekao je guverner Starukh.
Jedan od projektila pao je u blizini seoske kuće, oštetivši kuću i okolne zgrade, rekao je on.
Ukrajinski predsjednik Vladimir Zelenski poručio je da je od vitalnog značaja da Rusija učestvuje u, kako je naveo, istinskim mirovnim pregovorima i naglasio da ova zemlja ima “destabilizujući uticaj”, po nizu pitanja uključujući i klimatske promjene.
Režimska ruska agencija RIA javlja da su proruske vlasti u okupiranom gradu Hersonu uhapsile devetero ljudi za koje tvrde da se radi o ukrajinskim specijalcima koji su planirali sabotaže.
Ruska sigurnosna agencija FSB je objavila: "Aktivnosti skupine za sabotažu i izviđanje, čiji zadatak je bio počinjenje terorističkih napada na visoko rangirane pripadnike vojno-civilne administracije Hersona, presretnute su i zaustavljene."
FSB tvrdi da su kod devetero ukrajinskih specijalaca pronašli više od pet kilograma plastičnog eksploziva, električne detonatore, pet bombi, ručno oružje i municiju te specijalnu opremu za izviđanje. Ta ruska sigurnosna služba objavila je i snimak za koji tvrdi da prikazuje hapšenje ukrajinskih specijalaca.
Džejk Salivan, savjetnik Bijele kuće za nacionalnu bezbjednost, učestvovao je u povjerljivim razgovorima sa visokim ruskim zvaničnicima i potvrdio da “kanali za komunikaciju sa Ruskom Federacijom na višim nivoima” ostaju otvoreni između Vašingtona i Moskve.
Govoreći na događaju u Ekonomskom klubu Njujorka u ponedjeljak, Salivan je rekao da je “u interesu SAD i svake zemlje pogođene ratom u Ukrajini da održe kontakt sa Kremljom”.
Sjeverna Koreja saopštila je danas da nikada nije sa Rusijom poslovala u vezi s naoružanjem i da nema takve planove, nakon što su SAD iznele tvrdnju da Pjongjang isporučuje Moskvi artiljerijske granate.
U saopštenju se navodi da Pjongjang vidi takve “glasine” kao dio “neprijateljskog pokušaja SAD da ukalja imidž Sjeverne Koreje u međunarodnoj areni”.
Još 30 ukrajinskih državljana koji su zarobljeni na Zmijskom ostrvu pušteno je iz ruskog zarobljeništva, saopštio je Dmitro Lubinec, komesar za ljudska prava ukrajinskog parlamenta.
Vlasti nastavljaju da rade na oslobađanju preostalih vojnika iz zatočeništva, dodao je Lubinec u objavi na Fejsbuku.
Ukrajinske snage poručile su da očekuju žestoke borbe prije nego što krenu u oslobađanje ključnog grada Hersona na jugu zemlje. Ruska strana pokušava sugerisati da se njihova vojska povlači iz Hersona, ali Ukrajinci im ne vjeruju.
Bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko smatra da građani evropskih zemalja žele živjeti u miru, ali njihove vlasti nisu u stanju "da ugase požar u sopstvenom domu".
"Njemačka, cijela Evropa - sada nema lidera. Ali čak i da ih ima... Ne mogu ugasiti ni požar u sopstvenoj kući", citirala je Lukašenka novinska agencija BelTA.
Ukrajinski predsjednik Vladimir Zelenski je u svom noćnom video obraćanju nazvao intenzivne borbe u istočno regiji Donjeck "epicentrom najvećeg ludila okupatora". "Umiru u stotinama, svakog dana. Tlo na bojnom polju pred ukrajinskim snagama je bukvalno prekriveno tijelima okupatora", rekao je Zelenski.
Potom je Zelenski, govoreći na ruskom, rekao da se dio ruskih vojnika u području Pavlivka na velike gubitke požalio guverneru ruske regije Primorski Kraj, koja se nalazi na krajnjem istoku Rusije.
Ukrajinski predsjednik kaže da je ruski guverner, Oleg Kožemjako, poručio da "gubici nisu tako veliki".
Guverner tvrdi da mu je zapovjednik rekao da su gubici trupa poslanih u Ukrajinu iz Primorskog Kraja "značajno precijenjeni".
Jurij Ihnat, portparol ukrajinskih vazdušnih snaga, rekao je na konferenciji u Kijevu da bi Ukrajina mogla ciljati iranske projektile na njihova lansirna mjesta, koja se nalaze duboko unutar Rusije.
"Moraju se nekako uništiti, vjerojatno s mjesta na kojem su lansirani. Zato što nemamo učinkovitih sredstava za borbu protiv balističkih projektila, osim njihovog fizičkog uništenja u fazi lansiranja."
Ihnat je rekao da iranske rakete imaju "domet od 300 do 700 kilometara, što u principu neće biti ništa novo za Ukrajinu, jer su Iskanderi ruske proizvodnje korišteni od prvog dana rata."
"Mislim da i vrh vojske i naši partneri rade na ovom pitanju, tražeći učinkovite načine suprotstavljanja ovim novim prijetnjama", rekao je Ihnat.