Formula mira ukrajinskog predsjednika Vladimira Zelenskog neprihvatljiva je za Rusiju, ali i dalje ostaje osnova za moguću drugu međunarodnu konferenciju o Ukrajini, izjavio je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov.
"Takozvani plan Zelenskog, koji ima jasnu formu ultimatuma, provlači se po svaku cijenu. Govoreći o tome šta će tamo da rade, svi su na ovaj ili onaj način formulisali jednostrane pristupe koji su za nas apsolutno neprihvatljivi, kao i za mnoge druge koji su istinski zainteresovani za mir", rekao je Lavrov na konferenciji za novinare.
Ukrajina i Rusija razmijenile su po 95 ratnih zarobljenika, saopštili su danas zvaničnici dvije države. To je uslijedilo tri nedjelje nakon njihove posljednje razmjene i kao dio povremenih sporazuma o slanju zarobljenih vojnika kući.
Kako prenosi Radio Slobodna Evropa, to je bila 54. razmjena ratnih zarobljenika otkako je Rusija u februaru 2022. godine pokrenula sveopštu invaziju na Ukrajinu.
Ukrajinski predsjednik Volodomir Zelenski na Telegramu je naveo da su Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) ponovo posredovali u sporazumima.
UAE su saopštili da održavaju prijateljske odnose i sa Moskvom i sa Kijevom.
Zelenski je objavio fotografije uglavnom mršavih vojnika sa obrijanim glavama i umotanim u ukrajinske zastave koji stoje na nečemu što je izgledalo kao otvoreno područje sela.
Među oslobođenim Ukrajincima bilo je i onih koji su proveli više od dvije godine u zatočeništvu.
Oni su zarobljeni u Mariupolju, tokom rane ruske ofanzive na Kijevsku oblast i bitaka u istočnoj oblasti Luganska, saopštio je Koordinacioni štab zemlje za ratne zarobljenike.
Rusko Ministarstvo odbrane saopštilo je da će oslobođeni ruski vojnici biti prebačeni u Moskvu na lečenje i rehabilitaciju.
Grčka planira da otpiše 32 aviona F-16, a oni bi prema najavama mogli da završe kao dio nove vazduhoplovne flote Ukrajine.
Prema Al Jazeerinim izvorima, Grčka smatra da je bolje avione F-16 prvo poslati nazad u SAD, gdje bi bile nadograđeni, a potom poslati u Kijev.
Čelnici SAD, Danske i Holandije, koji predvode koaliciju borbenih aviona, su 10. jula objavili su da će Ukrajina ovog ljeta dobiti svoje prve avione F-16.
Početkom jula objavljeno je da će Holandija uskoro početi opskrbljivati Ukrajinu s prvim od 24 borbena aviona F-16.
Bivši ruski predsjednik, a sada zamjenik predsjednika Ruskog Savjeta bezbjednosti Dmitrij Medvedev poručio je da bi pristupanje Ukrajine NATO-u bila objava rata protiv Moskve i da samo “oprez” u ime Saveza može spriječiti da se planeta razbije u komade, prenosi Hina.
Nakon što su čelnici Sjevernoatlantskog saveza obećali na samitu prošle sedmice da će podržati Ukrajinu na “nepovratnom putu ka punoj evroatlantskoj integraciji, uključujući članstvo u NATO-u”, ali i ostavili otvorenim pitanje kada bi se to članstvo moglo dogoditi, Medvedev je za Argumenti i fakti poručio da bi to nadilazilo direktnu prijetnju bezbjednosti Moskve.
Ulažu se napori da se održi drugi mirovni samit o Ukrajini ove godine, rekao je mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto ruskoj državnoj novinskoj agenciji RIA Novosti
“Vjerujem da ako želimo da se nadamo da će to biti mirovna konferencija u budućnosti biti uspješna, moramo da obezbijedimo da obje strane budu zastupljene”, istakao je Sijarto.
Od jula se u Jedinstvenom registru lica nestalih pod posebnim okolnostima traži 42.000 ljudi, rekao je načelnik resornog odjeljenja Ministarstva unutrašnjih poslova Ukrajine Dmitro Bogatjuk.
“Generalno, od početka registra, u njega su unijeti podaci o više od 51.000 osoba koje se smatraju nestalim pod posebnim okolnostima. U ovom trenutku ovaj broj uključuje osobe za kojima se još traga. Trenutno imamo oko 42 hiljade”, naveo je načelnik.
Prema njegovim riječima, Ministarstvo unutrašnjih poslova raspolaže podacima o oko 7.000 ljudi za koje su već utvrđene informacije. Poznato je da je njih oko 3.000 “živo i zdravo”, a utvrđeno je gdje se nalaze. Većina njih su bivši ratni zarobljenici.
“I na današnji dan imamo oko 4.000 identifikovanih tijela. Ogromna većina njih su naši branioci, koji su smatrani nestalima, ali su kasnije identifikovani”, rekao je Bogatjuk.
Obnavljanje hidroelektrane Dnjepar u Zaporožju, najveće ukrajinske hidroelektrane, trajaće najmanje tri godine, rekao je Igor Sirota, šef ukrajinske državne energetske kompanije Ukrhidroenergo.
„Za neprijatelja je hidroelektrana Dnjepar lakše dostupna, linija fronta je udaljena 50 kilometara (od nje)“, rekao je Sirota u intervjuu za „Forbs Ukrajina“ objavljenom 16. jula.
„ Ruske snage tamo lansiraju razne rakete: S-300, Kh-101, Kh-69. Naša PVO ne može uvijek da se nosi sa takvim prilivom raketa", rekao je Sirota.