Svijet

Gorke političke posljedice poplava

Izbrisani tvitovi i kasna upozorenja: Kako su se vlasti ponašale tokom teške katastrofe u Španiji

Katastrofalne poplave u Španiji odnijele su 223 života, za 78 osoba se još traga, a iza sebe su ostavile i bijes građana, uz mnogo neodgovorenih pitanja o reakciji nadležnih.

Izbrisani tvitovi i kasna upozorenja: Kako su se vlasti ponašale tokom teške katastrofe u Španiji Foto: AFP
Portal AnalitikaIzvor

Španski mediji ovih dana pokušavaju da naprave osvrt na sve što su vlasti radile uoči i tokom teške nepogode, te konstatuju kako je bilo i previda i grešaka.

U utorak, kada su velike padavine počele, u samu zoru su meteorolozi najprije izdali narandžasti meteoalarm.

“Tog jutra, oko pet-šest, razmišljao sam da li da naredim zatvaranje škola. U sedam sam donio odluku – sve škole su objavile da neće raditi. Koji minut kasnije, uslijedio je crveni meteoalarm”, prisjeća se gradonačelnik Utijela Rikardo Gabaldon.

U Utijelu je u poplavama stradalo šest ljudi. Da su škole radile, broj mrtvih bio bi neuporedivo veći – koji sat kasnije, ulice koje vode ka njoj gotovo da su postale rijeke.

Međutim, kada je riječ o vlastima, Gabaldon je tog jutra bio izuzetak.

Jer, regionalne vlasti Valensije poslale su SMS upozorenja građanima tek oko 20 časova uveče. Do tada su mnoga naselja već bila pod vodom dubokom i do tri metra.

Potom su proglasili vanredno stanje drugog nivoa – što znači da je za njih bila nadležna regionalna vlada, koju vodi Narodna stranka. Da su vlasti proglasile vanredno stanje prvog stepena, to bi omogućilo da nadležnost nad borbom sa katastrofom preuzme centralna vlast iz Madrida, koju predvode socijalisti. Zašto to nije učinjeno – pitanje je na koje i dalje nema odgovora.

Ipak, u ‘rekonstrukcijama’ događaja, španski mediji i dalje se najviše zadržavaju na utorku. Kako je kazao i gradonačelnik Utijela, crveni meteoalarm izdat je oko sedam i po ujutro, u 9:41 su meteorološke službe apelovale na građane da se ne približavaju rijekama, a u podne su već preporučivali građanima da ne izlaze vani.

U 13 časova, čelnik pokrajine Valensija Karlos Mazon objavio ne na X-u video poruku, u kojoj navodi kako kiša polako slabi i da će do večernjih sati dodatno popustiti. To se nije dogodilo, a Mazonov tvit uskoro će biti izbrisan sa X-a.

Prema izvještajima španskih medija, Mazon je dugo ručao sa novinarima tog dana, sve do 18 časova, a potom je oko 19:30 časova stigao u regionalni komandni centar, gdje su ga upoznali sa katastrofalnim stanjem u mnogim naseljima.

Regionalna vlada Valensije, pritom, nije zatražila ni angažman vojnih snaga za vanredne situacije (UME) sve do kasno uveče. Tek tada je izdato i upozorenje civilne zaštite.

I pritom, dva dana kasnije – regionalna ministarka unutrašnjih poslova Valensije kazala je tokom TV gostovanja kako je za postojanje tehnologije SMS upozorenja saznala tek pošto su je zvali iz centralne vlade u Madridu da bi joj kazali da je aktiviraju.

Španska javnost se zbog svega toga pita da li je katastrofa mogla biti spriječena, ili makar da li bi broj žrtava bio manji u slučaju da su vlasti reagovale na vrijeme.

Portal Analitika