Društvo

Izrada Arheološke karte: Locirano više od dvadeset lokaliteta u Podgorici

Izvor

Kada je riječ o opštini Podgorica, rekognosciranje je počelo u gradskoj zoni i to na Sastavcima, Doljanima, ulici Španskih boraca na Koniku, kao i crkvi Svetog Đorđa. Rukovodilac istraživanja arheolog mr Dejan Gazivoda iz Centra za konzervaciju i arheologiju kaže za Portal Analitika da su obrađeni i lokaliteti u Tuzima i Golubovcima, te oni u Dajbabama, Piperima, i u pravcu Cetinja.

„Rekognosciranje predstavlja lociranje i identifikaciju arheoloških lokaliteta, uvid u njihovo stanje, određivanje hronološke pripadnosti i na kraju njihovo dokumentovanje. Rekognosciranje je važno i zbog određivanja prioriteta arheoloških iskopavanja, kaže Gazivoda i objašnjava da ukoliko tokom obilaska utvrde da je neki lokalitet ugrožen ili devastiran, on će se naći na listi prioriteta.

tumul_u_zeti

Prema dozvoli koja je izdata od Uprave za zaštitu kulturnih dobara, predviđeno je da rekognosciranje opštine Podgorica traje do 31. decembra. Međutim, zbog veličine opštine posao će biti nastavljen i u narednoj godini, kaže naš sagovornik i napominje da će kada okopni snijeg ponovo obići neke od lokacija, kako bi preciznije odredili u kakvom su stanju.

Podsjeća da je prema informaciji koja je dostavljena od bivšeg Centra za arheološka istraživanja, do 2012. godine pregledano16 crnogorskih opština, dok je preostalo još pet.

Posao je završen u Rožajama, a nakon Podgorice, na proljeće, će početi rekognosciranja u opštinama Bijelo Polje, Kolašin i Mojkovac. Sa rekognosciranjem opštine Podgorica, počelo se tek sada, zbog ranijeg angažovanja arheologa u projektu “Putevi kontinuiteta”, kaže Gazivoda.

Sručni tim koji mapira područje glavnog grada, poznato po velikom broju arheoloških lokaliteta, pored rukovodioca istraživanja mr Dejana Gazivode, čine arheolozi Marija Jabučanin i Nikola Borovinić, dok nadzor radova vrši arheolog dr Čedomir Marković .

Portal Analitika