Prve obilnije oktobarske kiše donijele su mnoštvo nevolja, naročito seoskom stanovništvu na crnogorskom sjeveru. Voda je znatno oštetila mnoge lokalne puteve na području desetak opština, pa svaki pogodan meteorološki trenutak kpristi se za njihovu privremenu sanaciju. Najgore je bilo u reonu Kolašina, a asfaltni put ka Blatini voda je jednostavno ponijela.
- U ovakvoj djelatnosti radovi se mogu i moraju izvoditi u tačno predviđenim periodima najnižeg godišnjeg vodostaja i svako odstupanje, naglašava on, direktno se odražava na kvalitet obavljenog posla. U kolašinskom slučaju, dogodilo se ono što se nije smjelo dogoditi, jer su pod raznim pritiscima čak i ribolovnih društava, poslovi obavljani u nevrijeme. Protiv nas je podnesena i krivična prijava zbog, kako je u njoj navedeno, ugrožavanja ribljeg fonda zbog radova koje je trebalo da izvodimo tokom niskog vodostaja. Ali sada se ribolovci ne oglašavaju niti pitaju zašto su štete nastale, nego samo kada će biti sanirane – kaže Janković.
On ističe da je sličan odnos i „navodnih zaštitara vodnih resursa i na većini ostalih područja Crne Gore“ pa se i poslije svih veoma loših iskustava i sada mogu naći brojni primjeri i prizori pretežno nelegalne gradnje tik uz najuže priobalne pojaseve i jezera i rijeka, koji su najdirektnije ugroženi, naročito u periodima nešto ekstremnijih količina padavina kao što je bio slučaj prije dvije godine.
- No, kada do toga dođe, štetu ne trpe samo njihovi neodgovorni i bahati vlasnici, nego i država, odnosno cijelo društvo... Ako bise striktno držali i pravnih i tehničkih normativa, trebalo bi sve te objekte srušiti, jer su upravo oni jedna od ključnih prepreka za efikasnu intervenciju, odnosno zaštitu, sprečavanje težih posljedica i kratkoročnu, a potom i dugoročnu sanaciju.
Janković je uvjeren da je prethodnih godina u Crnoj Gori na prevenciji od velikih poplava više urađeno nego decenijama unazad, a tu činjenicu ilustruje podacima samo iz 2011. Sedam najurgentnijih crnih tačaka ili je realizovano ili je u završnoj fazi realizacije. Riječ je o projektu izgradnje obaloutvrde i uređenja korita rijeke Grnčar, uzvodno i nizvodno od mosta na ulazu u Gusinje, u opštini Plav. Završen je projekat regulacije korita Lima u Andrijevici i zaštite obale na lokacijama Trepča, Slatina, Seoce i Trešnjevo. Urediće se i korito opjevane rijeke Zlorečice i zaštititi obala na nekoliko lokaliteta ukupne dužine pola kilometra. Korito andrijevičke Kraljštice je u fazi sanacije, a zaštićena je i obala od Salevića do ušća u Lim, na kritičnim lokalitetima od oko 500 metara dužine. Nakon što je izgradnjom prve i najznačajnije faze obaloutvrde, Berane je dobilo šetalište i funkcionalnu zaobilaznicu. Zaštita nasipa Jalovišta, regulacija i zaštita obale Tare od željezničkog mosta do ispod uređaja za prečišćavanje otpadnih voda, kao i zaštita desne obale Tare i lokalnog puta prema Prošćenju, na više lokaliteta u dužini od 600 metara, mojkovačka opština bi trebalo da bude lišena najvećeg dijela briga vezanih za eventualno teže posljedice od prijetećih poplava. Što se Kolašina tiče, nije zaobiđen pa je projektom regulacije korita Tare i izgradnjom obaloutvrde na potezu Bećova bara do mosta Babljak, uključujući i pritoke, odnosno rijeke Pčinju, Svinjaču i potok Pažanj u dužini od čak tri kilometra, trebalo i ta opština da sve naredne kišne periode očekuje spokojnije…
Janković navodi da je urađena i obaloutvrda na Bojani, ali s obzirom da se radi o rijeci i lokalitetima na kojima koliko god ulagali i radili nikada ne možete reći da ste i posao i završili, projekti dodatnih sanacija biće i ubuduće kandidovani.
- U principu, možemo biti zadovoljni onim što je do sada urađeno i na planu tekuće, aktuelne preventive, ali i uslova stvorenih da ravnopravno i bez ikakvih kompleksa možemo konkurisati i za učešće u velikim međunarodnim projektima. Većina crnih poplavnih tačaka je sanirana i ne očekujem ozbiljnije probleme, mada u ovoj oblasti nikada sa sigurnošću ne možete tvrditi da će biti sve u redu. Uvijek nam se može dogoditi neka Sutorina, odnosno pojava koja se bilježi jednom u nekoliko decenija kao što je nedavno bio slučaj na pomenutom lokalitetu u hercegnovskoj opštini i sada je na nama da tamo utvrdimo što se zapravo dogodilo i saniramo posljedice te pojave – zaključuje sagovornik Pobjede.
Foto: pobjeda.me