Ovi istraživači nagrađeni su za transformaciju diferenciranih u matične ćelije, iz kojih se kasnije mogu razviti bilo koje ćelije, identične onima u organizmima živih bića.
Britanac Džon Gurdon jedan je od prvaka kada je kloniranje u pitanju. Već 1962. godine uspješno je prenio jezgro iz tjelesne ćelije jedne žabe u neoplođenu jajnu ćeliju druge, u kojoj je prethodno uništio jezgro UV zračenjem. Iako se tako dobijena jajna ćelija uspjela razviti samo do punoglavca, ova tehnika prenosa jezgra otvorila je put za nova uspješna kloniranja, prenosi b92.net.
Šinja Jamanaka, uspio je da dobije matične ćelije iz komada kože miša, bez embriona. Ovom naučniku je za rukom pošlo i reprogramiranje ćelija kože lica tridesetšestogodišnje žene. U ovom slučaju on je upotrijebio viruse kao prenosioce četiri specifična gena u ćeliju kože.
Dobitnik Nobelove nagrade Ser Džon Gurdon je rođen 1933. godine u Dipenholu u Velikoj Britaniji. Doktorirao je na Univerzitetu u Oksfordu a postdoktorske studije završio je na Kalifornijskom institutu za tehnologiju. Trenutno predaje na Gordon institutu u Kembridžu.
Šinja Jamanaka, koji sa Gurdonom dijeli nagradu, rođen je 1962. godine u japanskom gradu Osaki. Doktorat u medicini stekao je 1987. godine na Univerzitetu u Kobeu. Iako prvenstveno ortopedski hirurg Jamanaka se kasnije okrenuo istraživanjima u vezi sa matičnim ćelijama. Trenutno predaje na Kjoto univerzitetu.
Proglašenjem dobitnika Nobelove nagrade za medicinu, 8. oktobra počela je nedjelja proglašenja dobitnika ovih prestižnih nagrada. Devetog oktobra biće saopšteno ko je dobitnik nagrade iz oblasti fizike, a dan kasnije i dobitnik iz oblasti hemije, prenosi portal B92.
Nobelove nagrade dodjeljuju se još od 1901. godine, a uručuju se 10. decembra na dan smrti Alfreda Nobela.

Foto: britannica.com; rts.rs