Kompanija planira lift za prevoz putnika i tereta u vozilu duž trake od ugljeničnih nanocijevi, koje će dosezati četvrtinu puta ka Mjesecu.
Vozilo će putovati brzinom od 200 kilometara na čas i putovanje će trajati oko nedjelju dana, prenosi portal "Građevinarstvo.rs".
Predviđeno je da protivteg na kraju kabla, na 96.000 kilometara od tla, fiksira cio sklop povezan sa stanicom.
Solarni paneli, koji će se nalaziti na istoj visini kao i terminal, obezbjeđivaće električnu energiju za potrebe lifta, dok će se višak vraćati nazad na Zemlju.
Koncept liftova koji dosežu do svemira je poznat još od 1895. godine, kada je ruski naučnik Konstantin Ciolkovski, tzv. otac moderne kosmologije, bio inspirisan novoizgradenim Ajfelovim tornjem osmislio ideju slobodnostojeće kule koja dostiže geostacionarnu orbitu sa površine Zemlje.
Ideja je od tada postala obilježje naučne fantastike, ali u poslednjih nekoliko godina su održane konferencije na ovu temu, a NASA je takođe aktivno učestvovala u naporima da ih učini stvarnim.
Pronalaženje materijala koji je dovoljno lagan i jak da stvori tako dugački kabl je značajna prepreka.
Kompanija "Obayashi" i drugi vjeruju da nanocevi ugljenika mogu to da ostvare, što će biti presudno za uspjeh ovog ambicioznog projekta. Ta kompanija još uvek ne daje procjene o vrijednosti projekta.
Kompanija se nada da će "svemirski lift" moći da preveze 30 putnika u isto vrijeme duž kabla pomoću magnetnih linearnih motora. Japanska kompanija, takođe, nije otkrila lokaciju za "svemirski lift", ali pošto se lift oslanja na centripetalnu silu u cilju zatezanja sajle, bazna stanica mora da se nalazi duž ili barem blizu ekvatora.
(foto: najvecetajne.yolasite.com)