Ostavka ministra Jamagive dodatni je udarac za vladu premijera Fumija Kišide, poljuljanoj zbog bliskih veza stranke sa spornom Crkvom ujedinjenja sa sjedištem u Južnoj Koreji i poslije ubistva bivšeg premijera Šinza Abea u julu.
Podrška Kišidinoj vladi naglo je pala zbog načina kako je reagovala na taj skandal i zbog održavanja neuobičajene državne sahrane za Abea, polarizujuće figure u Japanu koji se sada smatra ključnom vezom između vladajuće Liberalno demokratske stranke i te crkve.
Od 1980-ih ta crkva se optužuje za mutne poslove i taktike regrutovanja, uključujući ispiranje mozga članova da bi ih navela da predaju crkvi veliki dio svojih primanja.
Kišida je rekonstruisao kabinet u avgustu i izbacio sedam ministara koji su priznali veze sa crkvom. Jamagiva je ostao kao ministar ekonomije, ali su opozicioni poslanici pojačali zahtjeve da on podnese ostavku pošto je više puta rekao da se ne sjeća da je u prošlosti učestvovao na sastancima crkve tokom inostranih putovanja, i poslije objelodanjenja grupnih fotografija sa vodjom te crkve Han Hak Ja Munom i drugim zvaničnicima.
Jamagiva je rekao da je upravo podnio ostavku. On je u izjavi novinarima rekao da rutinski baca dokumenta i da stoga nije mogao jasno da provjeri svoje kontakte sa crkvom.
„Kao rezultat toga na kraju sam izazvao probleme za administraciju. Prisustvovao sam sastancima crkve nekoliko puta i to je dalo kredibilitet grupi, i jako mi je žao zbog toga“, rekao je odlazeći ministar i obećao da će se ubuduće držati dalje od te crkve.
Analiza vladajuće partije u septembru je pokazala da je gotovo polovina poslanika imala veze sa Crkvom ujedinjenja, uključujući ministre u vladi. Premijer Kišida je obećao da će prekinuti sve takve veze i nedavno je rekao da je dao uputstvo vladi da ispita crkvu uz mogućnsot da joj se zabrani pravni status. Medijske ankete pokazuju da mnogi Japanci hoće da dobiju jasnije objašnjenje o tome kako je crkva moguće uticala na politiku partije.
Premijer Kišida će sjutra objaviti nasljednika ministra ekonomije.
Bivši premijer Šinzo Abe ubijen je tokom govora na predizbornom skupu u julu. Osumnjičeni napadač rekao je policiji da ga je ubio zbog navodne veze sa vjerskom grupom koju je mrzio.