“Monstruozni zločin Aleksandra Martinovića nad nedužnim građanima Cetinja je, nažalost, do temelja ogoilio neefikasnost bezbjednosnog, ali i zdravstvenog sistema, te odsustvo njihove neophodne kordiniranosti u ovom, a vjerujem i u mnogim drugim slučajevima psihički oboljelih lica koja predstavljaju opasnost za zajednicu”, ocijenio je u razgovoru za Portal Analitika stručnjak za bezbjednost i bivši policijski službenik, Ekan Jasavić.
On navodi da je, ukoliko su tačne infomacije koje je menadžment policije plasirao medijima - da je Martinović 2022.godine bio radi antisocijalnog i devijantnog ponašanja upućen na njihovu inicijativu u zdravstvenu ustanovu radi pregleda te da je dobio terapiju, i to kada je kod istog prilikom pretresa pronađeno ilegalno oružje - policija imala obavezu više da ga stavi pod poseban nadzor i prati njegovo kretanje i ponašanje, te da nastavi sa češćim kontrolama i pretresima objekata koje je koristio.
Već tri godine niko ne snosi ni ličnu ni objektivnu odgovornost za tragedije
“To je, nažalost, izostalo. Ovo posebno iz razloga što je nakon masakra koji je počinio prije dvije i po godine Vuk Borilović nad nedužnim građanima Cetinja, policija morala imati mnogo veći stepen operativnosti na terenu radi prikupljanja informacija o takvim i sličnim osobama, pored informacija o BIL i OKG licima”, ukazuje on.
Kako dodaje, nakon masakra koji je počinio Vuk Borilović, policija i ministarstvo zdravlja su morali imati kordinirane aktivnosti u cilju preventivnog djelovanja prema ovakvim i sličnim licima, ne samo na teritoriji Cetinja već cijele Crne Gore, što najbolje potvrdjuje slučaj Alije Balijagića.
“To je očigledno izostalo, zbog čega svjedočimo već tri godine tragedijama u crnogorskom društvu, a da za to niko ne snosi ni ličnu ni objektivnu odgovornost, što je nezapamćeno”, izričit je Jasavić.
Ukazuje da kompletana društveno politička klima posljednje četiri godine, uz odsustvo elementarnih političkih principa u kojoj je, kako kaže, sve dozvoljeno, gdje je moral na posljednjem mjestu, gdje ne postojilična i politička odgovornost, jeste preduslov za urušavanje bezbjednosnog sistema.
“Nestabilne političke prilike stvaraju i nestabilne društvene okolnosti u kojima nema adekvatne brige o psihički nestabilnim pojedincima čime nastaju tragedije nesagledivih razmjera, što slučajevi Borilović, Balijagić i Martinović, nažalost, najbolje pokazuju”, naglašava Jasavić.
Policija se Cetinju morala posvetiti na mnogo ozbiljniji način
Sagovornik Analitike ističe da je slučaj Borilović za policiju morao biti inicijalna kapisla da se Cetinju posvete na mnogo ozbiljniji način.
“U kadrovskom, tehničkom, organizacionom i operativnom smislu, što je očigledno izostalo i u tome jeste odgovornost policije veća. Poražavajuća je činjenica da se Martinović od prve egzekucije slobodno kretao po Cetinju i u različitim vremenskim periodima na različitim lokacijama nesmatano ubijao i ranjavao nedužne građane, a daza to vrijeme policija nije uspjela da ga u perodu od prve egzekucije spriječi u izvršavanju novih zločina nad nedužnim žrtvama”, ocjenjuje Jasavić.
Napominje i da je, zbog loše poslovne klime u policiji, otišao veliki broj službenika, kako uniformisanih policajaca tako i inspektora.
“Oni još uvijek odlaze iz službe, nezadovoljni stanjem u ovom sektoru, koje je prouzrokovano lošim menadžmentom vrha policije i izostankom elementarnog poštovanja prema časnim službenicima koji su decenijama odgovorno i savjesno obavljali ovaj težak posao. Sve je to uslovljeno kadriranjem po isključivo političkoj, a ne profesionalnoj liniji. Zbog toga ne čudi da su čak tri službenika odbila da zauzmu mjesto pomoćnika direktora za sektor kriminalističke policije”, zaključuje Jasavić.