Prvog januarskog dana, Aleksandar Martinović je na pet različitih lokacija u tom gradu ubio 13 osoba, pri čemu je ranio još tri.
I dok dani odmiču, javnost još čeka na odgovore, pa i na pojedine ‘korekcije’ od strane nadležnih. Dio javnosti, uz to, čeka i ostavke.
Pitanja bez odgovora
Što se pitanja tiče, mnoga od njih ostaju bez odgovora još od prve ovogodišnje noći. No, neka su otvorena u međuvremenu.
Tako do danas niko nije jasno definisao koje je tačno vrijeme kada je Martinović započeo sa ubistvima, nije do kraja poznato ni zbog čega je policijska patrola na početku upućena na pogrešnu lokaciju, ali ni šta je ubica radio tokom pet i po sati, a moguće i koji minut duže, između posljednjeg ubistva i momenta kada je sebi pucao u glavu.
Prekjuče je i poslanik sa Cetinja Oskar Huter policiji javno uputio još nekoliko pitanja, ali za sada odgovora nema.
Prvobitna hronologija postala upitna
Uz to, ranije definisana hronologija zločina – napravljena na temelju onoga što je zvanično saopštavano iz policije – u jednom se dijelu pokazala kao nepouzdana. Taj se utisak makar mogao steći iz izjave v.d. direktora Uprave policije Lazara Šćepanovića.
Naime, Šćepanović je kazao kako ipak nije tačno da je Martinović, nakon svađe, kafanu “Velestovo” napustio u 17:15 časova. Dodao je da se, nakon što su pregledali snimke sa video nadzora, to dogodilo ranije.
Da li je moguće da su ubistva trajala duže nego što je prvobitno saopštavano – na policiji je da odgovori, baš kao i na to kada je zapravo Martinović napustio kafanu.
Uz to, nije do kraja sasvim razjašnjen jedan od ključnih detalja – kako je došlo do zabune prema kojoj je prva policijska patrola, umjesto kod Vlaške crkve, poslata u Bajice. Nema ni informacija o tome da li je Martinović uoči, tokom i nakon ubistava komunicirao telefonom, ali ni odakle mu oružje kojim je počinio masakr, a koje je imao u ilegalnom posjedu.
Pojedini mediji proteklih su dana nezvanično izvijestili kako je građanin dežurnom policajcu ipak saopštio pravu lokaciju na kojoj se dogodio prvi zločin. Međutim, do odgovora policije – sve je to u domenu spekulacija.
No, nakon gotovo dvije sedmice, ali i više dana potpune tišine, pitanje je – kada će javnost dobiti jasne odgovore policije na sva ta pitanja.
Čeka se i na ostavke
Osim odgovora, dobar dio javnosti čeka i ostavke.
Svi odbornici u Skupštini Prijestonice Cetinje, mimo Demokrata, zatražili su u petak ostavke ili smjene vicepremijera Alekse Bečića, ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića, ali i samog Šćepanovića.
Između ostalog, predstavnici građana prijestonice zahtijevaju i međunarodno vještačenje cjelokupnog slučaja, o čemu se niko od nadležnih do sada nije izjašnjavao.
Podrška studentima jača iz dana u dan
Sa druge strane, studentska organizacija “Kamo śutra” insistira na ostavkama Bečića i Šaranovića. Uz njih su, pritom, prije desetak dana, na prvom protestnom skupu, bile hiljade ljudi – a sličan, moguće i veći broj očekuje se i preksjutra, kada je zakazano novo okupljanje (19:30 časova).
Pored toga, studenti ovih dana dobijaju javnu podršku stotina javnih djelatnika u Crnoj Gori, civilnog sektora, pri čemu su hiljade građana potpisale online peticiju podrške njihovim zahtjevima.
Otud, čini se kako postoji ozbiljan dio javnosti koji će insistirati na tome da nadležni snose odgovornost. A pored odgovornosti – prijeko su potrebni odgovori i istina.