Najjednostavniji način da izgubite kilograme je smanjivanje dnevnog unosa kalorija. Jaja su, čini se, vrlo logično rješenje: jedno veliko jaje sadrži samo oko 78 kalorija, ali je istovremeno vrlo hranjivo. Ono sadrži malo od gotovo svakog nutrijenta koji je potreban organizmu za optimalan rad.
Zbog visokog proteinskog sadržaja, jaja su sama po sebi vrlo zasitna te smanjuju vaš apetit. Osim toga, jaja sadrže sve esencijalne aminokiseline i to u pravoj mjeri.
Možda najpoznatiji mit vezan za jaja kaže kako njihova konzumacija podiže nivo holesterola u krvi. Studija sprovedena 2008. godine na Harvardu bavila se pitanjem povezanosti između konzumacije jaja i rizika od kardiovaskularnih bolesti. Učestvovalo je ukupno 21.327 pacijenata, a rezultati su pokazali kako konzumacija jaja nije povezana s infarktom miokarda, ali bi dijabetičari ipak trebalo da pripaze ukoliko učestalo konzumiraju jaja.
Postoji nekoliko vrsta dijete s jajima: tradicionalna (koja je zapravo verzija popularne Atkinsove dijete), ekstremna (u kojoj se jedu samo tvrdo kuvana jaja) ili dijeta s jajima za marince.
Mi donosimo jednu od verzija:
Tradicionalna dijeta s jajima
Doručak: Dva ili više jaja za doručak uz voće ili povrće s malim udjelom ugljikohidrata.
Ručak: Druga porcija jaja ili pilećih i ribljih jela.
Večera: Treća porcija jaja ili pilećih i ribljih jela uz salatu ili voće.
Što je sve dopušteno :
crna kafa
crni čaj
čaj od limuna
svježe voće, posebno grejfrut ili avokado
paprika
zelena salata
celer
krastavac
mrkva
kupus
luk
brokula
piletina
teletina
riba i morski plodovi
bademi i drugi orašasti plodovi
sjemenke
Namirnice koje treba izbjegavati:
kolači
slatkiši,
tjestenina,
pavlaka i drugi mliječni proizvodi,
maslac,
so,
slatka i alkoholna pića
Barem jedan obrok dnevno trebaju biti jaja (2-3), a ostali obroci treba da sadrže što je manje ugljenih hidrata moguće. Obrok s jajima može, ali ne mora biti doručak.