Osim što nije poznato ko ih je i kada izradio, uopšte nije poznato ni koliko tih skulptura i ima na ostrvu koje je dio teritorije Čilea. Takav zaključak nameće se, zapravo, nakon posljednjeg otkrića.
Naime, prije nepunih mjesec, nakon što je jedno malo vulkansko jezero gotovo nestalo – na njegovom dnu pojavio se novi Maui. Na Uskršnjem ostrvu prilično su iznenađeni tim otkrićem.
“Najzanimljivije je, zapravo, to je što u posljednjih 200 do 300 godina ta laguna bila duboka tri metra, a da niko nije zapazio skulpturu na njenom dnu”, kaže Huki Kuardos iz tamošnje autohtone zajednice.
Prošle godine je više skulptura pretrpjelo ozbiljne štete u velikom požaru.
Procjenjuje se kako na Uskršnjim ostrvima ima više od hiljadu moaija, a njihovu je starost teško utvrditi – pa varira od 400 do 1.000 godina. Najviši među njima ima 33 metra, dok težina nekih premašuje i 100 tona.
Zbog toga skulpture sa Uskršnjeg ostrva već dugo predstavljaju jednu od najvećih misterija za arheologe i istoričare, ali i za laičku javnost, koja se pita ko ih je izradio, pa i transportovao, tim prije jer svi moaiji potiču iz razdoblja koje je bilo daleko od izuma mehanizacije.
Na Uskršnjem ostrvu danas živi blizu osam hiljada ljudi.