Jerkov: Na Zapadnom Balkanu mora se izmijeniti zakonska definicija silovanja kako bi se pružila veća zaštita žrtvama

Regionalna akademija za razvoj demokratije pokrenula regionalnu inicijativu da se zakonska definicija silovanja izmijeni tako da se svaki seksualni odnos bez jasnog pristanka smatra silovanjem, te da se iz zakona ukloni uslov upotrebe fizičke sile

Jerkov: Na Zapadnom Balkanu mora se izmijeniti zakonska definicija silovanja kako bi se pružila veća zaštita žrtvama Foto: ADD
Portal AnalitikaIzvor

Članica Izvršnog odbora Akademije za razvoj demokratije (ADD) Aleksandra Jerkov predstavila je danas inicijativu za izmjenu zakonske definicije silovanja u zemljama Zapadnog Balkana.

Ona je pojasnila da su sve zemlje Zapadnog Balkana zadržale prevaziđenu i netačnu definiciju silovanja koja podrazumijeva upotrebu fizičke sile ili prijetnju fizičkom silom, što se, kako dodaje, u praksi rijetko dešava jer žrtve reaguju na različite načine i ne pružaju fizički otpor, što im onemogućava da dokažu krivično djelo koje je nad njima počinjeno.

ONLY-YES-MEANS-YES-2

Jerkov je objasnila da istraživanja pokazuju da se više od 85% žena u situaciji silovanja “zamrzne”, a da je to još izraženije kada su u pitanju djevojčice – gdje 98% njih ne pruža fizički otpor silovatelju.

“Važeća zakonska definicija silovanja ne prepoznaje ove reakcije i zato je žrtvama gotovo nemoguće da dokažu da su silovane, čak i kada se odluče da, uprkos svim drugim preprekama, prijave ono što im se dogodilo. Osim što je netačna i prevaziđena, trenutna zakonska definicija silovanja nije u skladu sa međunarodnim standardima i odredbama Istanbulske konvencije Savjeta Evrope, koju su sve zemlje regiona ratifikovale“, ukazala je Jerkov.

Zbog toga je, kako je naglasila, Akademija za razvoj demokratije pokrenula inicijativu u cijelom regionu Zapadnog Balkana da se zakonska definicija silovanja izmijeni tako da se svaki seksualni odnos bez jasnog pristanka smatra silovanjem, te da se iz zakona ukloni uslov upotrebe fizičke sile.

Jerkov je navela da je ADD u prethodnom periodu sproveo detaljnu analizu krivičnih zakonika svih zemalja regiona i predložio konkretne izmjene koje treba unijeti, kao i amandmane koje treba predložiti.

Paralelno s tim, ADD je intenzivno sarađivao sa političkim partijama kako bi se obezbijedilo usvajanje ovih izmjena u parlamentima.

IMG-3799

Jerkov je istakla da su Crna Gora i Kosovo već usvojile izmjene krivičnog zakonika koje uvode neophodnost pristanka u definiciju silovanja, dok su u BiH predložene izmjene zakonika koje takođe uklanjaju uslov primjene fizičke sile i uvode pristanak kao ključni element.

Naglasila je da vladajuća partija u Srbiji nije pokazala apsolutno nikakvo interesovanje da ovu temu stavi na dnevni red, otvori raspravu, pa čak ni da je razmotri – čime bi se omogućila bolja zaštita žrtava silovanja.

Projekat „Razvijanje politika za borbu protiv seksualnog nasilja nad djevojčicama i ženama na Zapadnom Balkanu“ Akademija za razvoj demokratije sprovodi uz podršku Laburističke partije Velike Britanije i Vestminsterske fondacije za demokratiju.

Portal Analitika