Prema Ginisovoj knjizi rekorda, jezero koje je izazvalo najviše smrtnih slučajeva, ne računajući utopljenike, je jezero Njos u Kamerunu. 21. avgusta 1986. jezero "ubica" u centralnoj Africi odnijelo je između 1.600 i 1.800 života kada je oslobodilo veliku količinu ugljen-dioksida. Ugljen-dioksid u koncentracijama znatno većim od normalnih iritira sluzokožu usljed stvaranja ugljene kiseline. Međutim, kako zbog veće gustine ostaje blizu zemlje, istiskuje kiseonik, što može izazvati gušenje čak i na otvorenom prostoru.
Kako se tačno dogodila katastrofa, naučnici nisu sasvim sigurni. Neki tvrde da je razlog za to raspadanje organskog materijala koji je prouzrokovao nakupljanje gasa na dnu jezera. Zbog razlika u temperaturi i miješanja duboke i plitke vode, gas se mogao osloboditi.
S druge strane, neki naučnici vjeruju da bi se odgovori mogli naći u vulkanskom porijeklu jezera. Ako je količina ispuštenog gasa iz jezera u krateru starog vulkana dostigla vrhunac i pomjerila se na površinu, onda je druga teorija tačna. Moguće je da je gas izbio na površinu i spustio se u okolne doline, ugušivši seljane i njihovu stoku.
Prvo se začula neobična tutnjava, a onda se jezero pretvorilo u fontanu koja je izbacila vodu nekoliko stotina metara u vazduh. Nakon toga iz jezera je izašao veliki oblak gasa. Seljani iz dva okolna sela izašli su iz svojih kuća da vide šta se dešava i onesvijestili se. Samo nekoliko je preživjelo. Jedan od njih, Džozef Nkvejn, rekao je da ne može da govori. Ustao je da spasi ćerku i samo se srušio. Satima je bio u nesvijesti, a kćerku nije bilo načina da spase. Osim ljudi, u obližnjim gradovima i selima stradalo je više od 3.500 životinja.
Kako bi se spriječilo ponavljanje katastrofe, na dno jezera su postavljene cijevi za izvlačenje gasova sa dna najsmrtonosnijeg jezera na svijetu.