Predsjednik optšine očekuje da Vlada do kraja godine postupi po njegovoj inicijativi

Jokić: Kotor zaslužuje status grada i crnogorske prijestonice kulture

Predsjednik Opštine Kotor Vladimir Jokić očekuje od Vlade i parlamentarne većine da u ovoj godini preduzmu prve korake u cilju realizacije inicijative da se Kotoru vrati status grada i da se proglasi za kulturnu prijestonicu Crne Gore, a koju je početkom januara uručio predsjedniku Vlade Zdravku Krivokapiću.

Jokić: Kotor zaslužuje status grada i crnogorske prijestonice kulture Foto: Pixabay
PobjedaIzvor

Jokić je za Pobjedu kazao da Kotor, grad sa milenijumskom tradicijom zaslužuje da bude kao takav prepoznat i od države, te da u skladu sa tim ima status grada, kao kroz cijelu svoju istoriju.

“Na taj način bi bila prepoznata važnost i posebnost Kotora, a samim tim bi se stvorili preduslovi i za ozbiljniji odnos države prema Kotoru, što bi dovelo do poboljšanja uslova za život. Slične primjere imamo i u okruženju, Hrvatskoj i drugim zemljama. Naš Ustav ostavlja mogućnost da se lokalna samouprava organizuje na više načina, pa samim tim ova inicijativa nije u neskladu sa pravnim sistemom Crne Gore, naprotiv”, kazao je Jokić.

On podsjeća da Kotor kao Unesko grad ima poseban zakon koji se tiče njegove zaštite, pa bi, kaže i same promjene određenih zakona koje su neophodne u ovom pravcu, bile u skladu sa postojećim okvirom.

“Kotor, grad sa dva Unesko upisa, koji očekuje i treći, grad u kojem se nalazi dvije trećine kulturnog blaga Crne Gore sam po sebi predstavlja centar kulture Crne Gore i to je nešto što je prepoznato u cijelom svijetu, ne samo u Crnoj Gori. Od Vlade i parlamentarne većine očekujem da u ovoj godini preduzmu prve korake u cilju realizovanja inicijative predate”, kazao je Jokić i podjeća da je premijer prihvatio inicijativu da Kotor dobije status grada.

U inicijativi od Vlade se traži da Kotoru zvanično dodijeli status grada i to kroz izmjene Zakona o lokalnoj samoupravi i Zakona o teritorijalnoj organizaciji, odnosno Zakona o zaštiti prirodnog i kulturno-istorijskog područja Kotora.

“Ustav Crne Gore kao osnovnu jedinicu lokalne samouprave propisuje opštinu i dozvoljava da se mogu osnivati i drugi oblici. Stoga su kroz Zakon o lokalnoj samoupravi i Zakon o teritorijalnoj organizaciji, kao drugi oblici lokalne samouprave, uvedeni i Glavni grad, Prijestonica i opštine u okviru Glavnog grada. Osim Podgorice koja ima status Glavnog grada i Cetinja koje je proglašeno za Prijestonicu, sve druge crnogorske opštine su stavljene u niži rang (običnih opština) iako su neke od njih poput Kotora ili Budve višestruko starije urbane cjeline koje su se kao gradovi, prepoznavali još i prije par milenijuma”, pojašnjeno je u inicijativi.

U tom dokumentu Jokić ističe da u proteklih 16 vjekova Kotor ima neprekidan kontinuitet grada, koji se ogleda u činjenici da je tokom tog perioda predstavljao vrstu političkog, vjerskog, ekonomskog, trgovačkog, prosvjetnog, zdravstvenog i pomorskog centra bez obzira na njegov status u okviru država koje su vladale tim područjem ili na periode njegove autonomnosti. Još u XIV vijeku imao je svoju autonomiju i Statut grada, koji je imao snagu Zakona.

“Kotor različitim od svih drugih gradova, čini kvalitet trajanja njegovog gradskog života, organizacija i kultova, kao i posebnost u njegovanju zajedništva i suživota svih njegovih građana bez obzira na različitosti, te činjenica da su Kotorani pravnim aktima uređivali gradski život unazad gotovo milenijum”, objašnjava Jokić.

On naglašava i da se na terotoriji Kotora nalazi oko 650 nepokretnih spomenika kulture, „odnosno nešto manje od 40 odsto ukupnog fonda nepokretnih spomenika kulture u Crnoj Gori i da se u Kotoru nalazi i preko 107.000 kulturnih artefakata što je tri puta više nego u ostatku Crne Gore“.

Zbog svojih izuzetnih prirodnih i kulturno-istorijskih vrijednosti Kotor je od 1979. na Unesko listi područja od izuzetne univerzalne vrijednosti za čitavo čovječanstvo. Od 2017. i bedemi Starog grada Kotora upisani su na Unesko listu kao dio Venecijanskih utvrđenja, a uskoro se očekuje da na Unesko listu bude upisana i Bokeljska mornarica koja sjedište u Kotoru ima od svog osnivanja 809. godine.

“Očekivanim upisom Bokeljske mornarice, Kotor će imati tri upisa na Unesko listi što ga čini jednim od rijetkih mjesta na svijetu koje je toliko puta prepoznato kao dio svjetske prirode i kulturno-istorijske baštine”, navedeno je u inicijativi.

Autori konstatuju kako je stoga logično i da država Crna Gora čiji je dio Kotor prvi put zvanično postao 1945. godine, prepozna i potvrdi njegove vrijednosti dajući mu zvaničan status grada i proglašavajući ga za svoju kulturnu prijestonicu.

Portal Analitika