Dio vladajuće koalicije predvođen Novom srpskom demokratijom i Socijalističkom narodnom partijom planira da spriječi primjenu novog zakona o šumama kojim je predviđeno napuštanje koncesionog modela, saznaje Pobjeda.
Više izvora Pobjede iz diplomatskih krugova kao i iz vrha vladajuće koalicije saopštilo je da su predsjednik Skupštine Andrija Mandić i ministar poljoprivrede Vladimir Joković već razgovarali sa djelovima vladajućeg PES-a koji su se izjasnili protiv takve inicijative. Joković je, prema pouzdanim saznanjima Pobjede, o potencijalnim izmjenama zakona razgovarao i sa predstavnicima međunarodnih institucija koji su na sastanku bili šokirani ministrovim tvrdnjama da “su mu ruke vezane“ i da se mora ići na izmjene zakona, čime je suštinski čitavu priču prebacio na ministra finansija Novicu Vukovića.
DVA MODELA
U igri su dva modela opstrukcije primjene novog zakona: da Vlada predloži izmjene zakona kojima bi se suštinski vratile koncesije i drugi - da se spriječi primjena Zakona koji je stupio na snagu 1. januara, saopštili su izvori Pobjede.
Skupština Crne Gore je donijela novi zakon o šumama 31. jula prošle godine, nakon čega je stupio na snagu sredinom avgusta, sa početkom primjene 1. 1. 2025. On se i dalje ne primjenjuje u potpunosti. Kroz Zakon je do 1. januara ove godine bilo predviđeno napuštanje koncesija kao modela za korišćenje šuma i formiranje novog preduzeća koje bi, uz radnike, preuzela i većinu nadležnosti od Uprave za gazdovanje šumama i lovištima. Preduzeće je trebalo da se bavi i sječom i izvlačenjem posječenih stabala, što se nije desilo.
Donošenje ovog zakona bio je uslov da država dobije grant od Svjetske banke i Francuske razvojne agencije (ADF) u vrijednosti od 80 miliona eura. U pitanju je DPL (Devolopment Policy Loan) - finansijski instrument koji SB pruža zemljama u cilju podrške sprovođenju političkih i institucionalnih reformi. Ministar finansija je potpisao ovaj ugovor sa Svjetskom bankom.
UDARAC ZA EU
“Stavljanje novog zakona van snage bio bi udarac za evropski put Crne Gore, urušavanje rejtinga kod međunarodnih institucija, poput Svjetske banke i Francuske razvojne agencije, a posebno bi dovelo do zastoja u poglavlju 27, jer promet drveta i proizvoda od drveta pripada ovom poglavlju”, tvrde izvori Pobjede.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, kako su ranije objavile Vijesti, nije stvorilo potrebne uslove za primjenu Zakona o šumama od 1. januara ove godine, odnosno osnovalo novu državnu kompaniju koja će rukovoditi šumskim fondom i pribavilo mehanizaciju za njen rad.
Poslanici SNP-a Slađana Kaluđerović i Bogdan Božović su u međuvremenu, 17. januara u skupštinsku proceduru predali izmjene ovog propisa - po kojima bi njegova primjena počela tek od prvog dana 2026. godine. O izmjenama se poslanici moraju izjasniti u parlamentu.
Poslanici SNP-a konkretno traže izmjenu člana 100 Zakona, čime bi se promijenio datum njegove primjene i početak odgodio za 2026. godinu. Ističe se da su izmjene predložene kako bi se propis primijenio u punom kapacitetu.
Primjena Zakona o šumama predviđa, između ostalog, osnivanje državnog preduzeća koje bi preuzelo većinu nadležnosti Uprave za šume. Međutim, do današnjeg dana ovo državno preduzeće nije osnovano, niti je nabavljena neophodna mehanizacija za njegov rad.
Razlozi za ponovno uvođnje koncesija na šume osim praktičnih su i političke prirode zbog toga što se, kako navode izvori Pobjede, među koncesionarima nalaze mahom aktivisti i finansijeri Mandićeve i Jokovićeve stranke.
“To su bili stavovi SNP-a i NSD-a, prilikom razgovora sa koalicionim partnerima”, zaključili su izvori Pobjede.
Da li će Spajić produžiti mandat Rajkoviću
Miloš Rajković, kadar SNP-a, koji je v. d. direktora Uprave za gazdovanje šumama i lovištima i od čijeg dolaska na to mjesto sektor šumarstva prate kontroverze u vidu konflikata unutar toga sektora, bio je najoštriji kritičar usvojenog novog zakona o šumama. Rajkoviću drugi v. d. mandat ističe 11. aprila.
Prema tvrdnjama izvora Pobjede, velika je vjerovatnoća da Vlada i premijer Spajić ipak neće Rajkoviću produžiti mandat.
“Ukoliko preovladaju stavovi NSD-a i SNP-a, a koje podržava Rajković u pogledu primjene zakona o šumama, biće urušen međunarodni ugled države i usporeno njeno napredovanje u poglavlju 27”, tvrde izvori Pobjede.