"Q groznica se ove godine pojavila na osam registrovanih domaćinstava. Čim smo dobili informaciju formirali smo stručni tim i savjetovao sam da se preduzmu najrigoroznije mjere", kazao je ministar Vladimir Joković na pressu.
Joković je dodao da su 17. avgusta uputili uputstvo i mjere kako treba postupati.
"Morali smo ukloniti 59 grla sa farmi". Postoje preporuke kako i gdje se uklanjaju grla i određivanje mjesta i dezinfekciju sprovode opštine, a ne Ministarstvo. Imali smo sastanke sa farmerima i učinićemo sve u zakonskoj moći da im nadoknadimo štetu. Dobiće onoliko koliko je procijenjena vrijednost grla", rekao je ministar.
Ako neko misli da, navodi Joković, na ovome zaradi - neće moći.
"Ovdje smo svi gubitnici, i farmeri i država", ocijeno je on.
Joković je dodao da je Istina je da je Ministarstvo učinilo sve što je potrebno, ali ne postoji vakcina ili lijek za izlečenje,
"Možemo Q groznicu da ublažimo", rekao je Joković.
Joković je kazao da su za postrojenje za uništavanje proizvoda životinjskog porijekla dobili kredit oko 15 miliona eura od Svjetske banke.
"Dobili smo parcelu u Nikšićiu i tehničko urbanističke uslove", rekao je on.
To je, navodi on, postrojenje koje uginulu životinju pretvara u mineralnu sirovinu uz oslobađanje energije.
"Ali je zbog ekoloških aktivista propao pokušaj da se to postrojenje izgradi u Mojkovcu. Sada je odluka da se gradi u NK i ubrzo će biti tender za izradu projekta. Sada vidimo koliko je bolje da imamo to postrojenje i da shvate da je to naša obaveza prema EU", poručuje Joković.
Joković je kazao da tek kada se bolest svede na neku prihvatljivu mjeru, moći će se računati cifre o odšteti.
"Pomenuto neće uticati na najavljena ulaganja u poljoprivredu", rekao je on.
Ministar se dotakao i broja veterinara u državi, za koje smatra da je nedovoljan.
Direktor Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, Vladimir Đaković kazao je da su pojavile informacije da bi sir mogao da dovede do zaraze građana.
"Evropska inspekcija ne prepoznaje ovu bolest kao prenosivu putem hrane", naveo je Đaković.
Na policama su smo sirevi licenciranih proizvođača, svaka drugačija vijest je, prema njegovim riječim, širenje panike i podliježe krivičnoj odgovornosti.
"Ni na jednom gazdinstvu koje se bavi proizvodnjom sira nije registrovana groznica", riječi su Đakovića.
On je kazao da visoke temperature ubijaju bakteriju tako da pasterizovanog proizvodi su bezbjedni za upotrebu.
"A kod nas se svi proizvodi pasterizuju", rekao je Đaković.
Sunčica Boljević iz Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, kazala jeda je Q groznica duži period prisutna u Crnoj Gori kod ovaca, ređe kod goveda, ali i da je ona rasprostranjena u svim zemljama.
“U skladu sa svim preporukama smo sproveli sve mjere i one doprinose sprječavsnju širenja i suzbijanju bolesti. Ne postoji zemlja koja je iskorjenila ovubolest Farmeri imaju obavezu da prijave svaku zdravstvenu promjenu kod grla Veterinarskoj inspekciji Reagovalo se brzo. Od sredine jula bolest se pojavila na farmama sa većim brojem grla, formiran je stručni tim i uradila analiza i fonijeta je naredba po kojoj se postupa”, kazala je ona.
Boljević se dotakla i seljenja eutanaziranih grla.
"I dalje ne postoji objekat u kojem se one uništavaju, pa se moralo pristupiti drugim metodama. Zakonska obaveza lokalne uprave je da odredi lokaciju i način upravljanja nus proizvodima i da ta lokacija ispunjava propisane uslove. Nijedna opština nema groblje za životinje iako zakon to predviđa. Upućivali smo inicijative, samo dve triopštine su dale lokacije koje su u skladu sa propisima", kazala je Boljević.
Ona je dodala da su juče nadležne nanijele dodatne slojeve materijala preko leševa eutaniziranih krava, kako ih divlje životinje ne bi iskopale.
Veterinar Bojan Adžić kazao je da su uzorci mlijeka koji su kontrolisani imali nisku koncentraciju virusa tako da nije mogla da ugrozi ljude.
"Kod ljudi se najčešće prenosi rukovanjem sa zaraženom životinjom i nema simptoma u većini slučajeva", saopštio je Adžić.