Majkl Oher postao je zvijezda američkog fudbala i Baltimor Ravensa, sa ugovorom od 13,8 miliona dolara za pet godina. Njegova priča pretočena je u film koji ruši sve rekorde u Americi.
Majkl je bio samo mladi beskućnik-očajnik. Lutao je rodnim Memfisom tražeći mjesto za spavanje pod kakvim mostom. Gradske ulice bile su njegov dom. Prijatelji su mu bili beskućnici, poput njega. Iz škole je izbačen, jer je imao nizak kvocijent inteligencije, bio je nekomunikativan i odbojan.
Tip šutljivog samotnjaka sa svojih 140 kg i skoro dva metra visine. Nenzalica, debeo. Napustili su ga i školski drugovi iz rekordnih 11 škola koje je promijenio u 9 godina. Činilo se da mu je sudbina već određena sa nepunih 15 godina. Bez oca, sa majkom uništenom sintetičkim drogama. Bez dolara u džepu. Sa 12 sestara i braće, očajnika poput njega.
Ali, ako svako od nas ima nekog anđela čuvara, onaj Majkla Ohera znao je da mu sve nadomjesti, i to sa velikim stilom. Susret dva daleka svijeta: Anđeo je učinio da Majkl jedne hladne večeri upozna porodicu Tuoi. Oni - bogati bijelci, on - Afroamerikanac bez krova nad glavom. Dva daleka svijeta.
Na prvi pogled, bez ikakve šanse za bliskost.
Ali, Šin i Li En Tuoi pozvali su Majkla da prespava u njihovoj kući tu noć koja je postajala prehladna – bez predrasuda i opreza.
Zaštitnici: Od tada, Majklov anđeo čuvar nije omanuo nijednom. Tuoiovi ga više nisu tjerali od sebe. Iznajmili su ličnog profesora da popuni barem dio velikih rupa u Majklovom obrazovanju i podstakli ga da počne da se bavi sportom. Kupili su mu trenerke njegovih, ogromnih veličina i počeli o njemu da brinu kao o sinu. Zapravo, kao o trećem djetetu, jer već su imali svoje dvoje djece.
Rodila se vremenom velika bliskost sa svima iz porodice Tuoi, naročito sa Šinom Tuoijem, sportskim televizijskim komentatorom, koji je držao i restoran. Sve je išlo kako treba i sa Li En, unutrašnjom dekoraterkom i Kolinsom i Šin juniorom. Svako ima neki talenat. Majkl je pronašao svoj: američki fudbal. Ali, ne kao bilo koji drugi sportista. Kao pravi profesionalac, jedan od najboljih u svojoj kategoriji, praktilčno nesavladiv kada treba zaštititi gol. Iz Baltimor Ravensa su ga uočili, i potpisali s njim jedan dobar ugovor.
Snaga prirode i snaga ljubavi: Od beskućnika do zvijezde - previše lijepo da ne postane knjiga ili film. I, postalo je - i jedno i drugo. I jedno i drugo više nego uspješno!
Knjigu “Slijepa strana – evolucija igre”, napisao je Majkl Luis. Dio knjige objavljen je u Njujork tajms magazinu pod naslovom “Balada o Majklu”. Romansirana Majklova biografija postala je bestseler od kojeg je nastao istoimeni film. Samo što se pojavio u bioskopima po Americi, počeo je da ruši sve rekorde.
Odmah se popeo na vrh top lista i nadmašio zarade vampirske sage za mlade New moon (Mlad mjesec), sa 20 zarađenih miliona dolara. Gledaoci su dirnuti filmskom pričom iz života, sa Sandrom Bulok koja igra gospođu Tuoi. Interpretacija koja ju je već kandidovala za Zlatni globus 2010.
Slijepa strana. Ili, slijepi ugao, odakle te mogu pogoditi, a da te ne vide. Odakle te mogu povrijediti. Ukoliko tamo ne stoji jedan beskućnik koji se zove Majkl Oher.
Jedna snaga prirode. Jedan ljudski zid. “Imali su ogromno srce”, priča danas “tackle” Baltimor Ravensa, koji nosi majicu broj 74, u jednom od mnogobrojnih intervjua koje je dao povodom izlaska filma u režiji Džon Li Henkoka. “Ko bi u svoju kuću uveo nekoga ko luta ulicama? Niko. A oni jesu.”
Ima osam godina od onog sudbonosnog susreta sa novom porodiom i ljudima koji će ga usvojiti. Sada taj beskućnik može sebi dozvoliti i veću i ljepšu kuću od one u koju je primljen. Za 5 godina igre u Baltimor Ravensu dobiće 13,8 miliona dolara!
Ovo je i priča o međurasnoj toleranciji i ljubavi, i o mnogo čemu drugom.
U svakom slučaju, najzad jedna priča sa srećnim krajem za novinske stupce.
(Pripremila i prevela G. B.)