Društvo

Drvene štake moraju da se vrate!

Kad nema kazni, ne mare za obraz

U slučaju loma ili povrede samo pacijenti koji na korišćenje dobiju drvene štake imaju obavezu da ih vrate, dok oni koji dobiju metalne to ne moraju da učine. Fond za zdravstveno osiguranje nema način da natjera pacijente koji su koristili ova pomagala da ih vrate, piše Pobjeda.

Kad nema kazni, ne mare za obraz Foto: Foto: Dragan Mijatović/Pobjeda
PobjedaIzvor

Fond omogućava pacijentima da u slučaju povrede, odnosno preloma besplatno dobiju drvene štake, od 18 eura, koje su u obavezi da vrate nakon četiri mjeseca.

Građani imaju pravo, u zavisnosti od stanja, odnosno povrede, da dobiju neka od tri medicinsko-tehnička pomagala – drvene podpazušne štake na podešavanje (za upotrebu u trajnim medicinskim stanjima i za privremenu upotrebu kod preloma nogu ili operacije na donjim ekstremitetima, koje koštaju 18,03 eura), kanadske podpazušne od aluminijuma koje koštaju 31,99 eura i metalne podlakatne štake na produženje čija je cijena 17,28 eura.

Jedino su pacijenti koji koriste drvene štake za privremenu upotrebu u obavezi da ih vrate nakon četiri mjeseca, dok ostali nijesu, jer je riječ o korisnicima koji imaju teža oboljenja i štake su im neophodne.

Iskustva pacijenata s kojima smo komunicirali, međutim, svjedoče da su i za stanja koja nijesu trajna dobijali kanadske od aluminijuma, koje nakon nekoliko mjeseci krase ćoškove kuće jer nijesu imali obavezu da ih vrate… Riječ je o najskupljem (po Fond) pa je opravdano apelovati ili insistirati i da se ta vrsta pomagala može ponovo upotrijebiti…

Fond ne propisuje kazne za one koji se ogluše o ovo pravilo, jer poštovanje te obaveze zasnivaju na ličnoj odgovornosti pojedinaca. A baza ove zdravstvene ustanove je evidentirala neodgovorne, koji, kako navode, vjerovatno ne vraćaju štake zbog lijenosti, pa ih prosto bace i kažu da su ih polomili ili je tu neki drugi razlog. Manje bilježe takvih slučajeva koji se inate sa pravilima, ali ističu da nemaju mehanizam kako bi mogli da naplate tih 18 eura.

– Neko može da kaže da je slomio štake i tu ste nemoćni, a u principu mu ne trebaju, niti mu čemu služe. Dešava se i da ih neko pohaba ili stvarno polomi – navode iz Fonda.

S druge strane, kažu da je većina ljudi zahvalna kada im se obezbijedi pomagalo.

Štake predlažu specijalisti - ortoped, fizijatar, hirurg i neurolog, a potom ih odobrava Fond.

Pomagalo za koje se osiguranom licu izda revers, u obavezi je, ili član njegove porodice, da ga vrati u roku od 30 dana.

- Pomagala za olakšavanje kretanja obezbjeđuje i izdaje osiguranim licima preduzeće ,,Rudo Montenegro“, koje je kao davalac usluga – isporuka medicinsko-tehničkih pomagala utvrđeno Mrežom zdravstvenih ustanova. Fond ima zaključen ugovor sa ovim preduzećem u skladu sa zakonom. Prilikom isporuke pomagala, pacijentu se isporučuje i revers kartica za vraćanje pomagala koju izdaje Fond – objašnjavju oni.

U slučaju vraćanja pomagala prije isteka roka trajanja, ako je tehnički i tehnološki izvodljivo, ,,Rudo“ je u obavezi da ga obnovi i servisira kako bi funkcionisalo kao novo.

Za izdato pomagalo koje je već korišćeno, ,,Rudo“ može da fakturiše samo troškove servisiranja, odnosno obnove prema stvarnim troškovima, a najviše do 30% od cijene pomagala.

Fond svake godine donosi cjenovnik medicinsko-tehničkih pomagala.

Prošle godine štake platili više od 38.000

Prošle godine je ugovorni dobavljač pomagala – ,,Rudo Montenegro“ fakturisalo Fondu na ime svih vrsta odobrenih i izdatih štaka 38.396,72 eura, a u 2018. godini je taj iznos bilo manji - 34.350,57 eura.

Prošle godine izdato je 36 drvenih podpazušnih štaka na podešavanje, te 1.748 drvenih podpazušnih štaka na podešavanje za privremenu upotrebu. Na korišćenje su date 82 kanadske podpazušne štake od aluminijuma, te 75 metalnih podlakatnih štaka na produženje.

Godinu ranije, 2018. izdato je 58 drvenih podpazušnih štaka na podešavanje, te 1.614 drvenih podpazušnih štaka na podešavanje za privremenu upotrebu. Kanadskih podpazušnih štaka od aluminijuma bilo je 91, a metalnih podlakatnih štaka na produženje 54.

Portal Analitika