Kultura

Predstava „Noć tribada“ sjutra veče premijerno u Etno džez klubu „Sejdefa“

Kad žene budu jednake, bićemo bolje društvo

"Cilj projekta je da se kroz umjetničko-pozorišnu formu približe teme koje su aktuelne u crnogorskom društvu, te da se afirmiše borba za istinskom ravnopravnošću, kao i važnost emancipacije žena", kazala je Katarina Krek.

Kad žene budu jednake, bićemo bolje društvo Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Predstava „Noć tribada“, u čijem je fokusu podizanje svijesti o značaju ravnopravnosti, slobodi i nasilju nad ženama, a koju je na scenu postavio Branko Ilić, biće premijerno izvedena sjutra veče u 20.30 sati, u Etno džez klubu „Sejdefa“.

Predstava je nastala u produkciji NVO Teatar mladih, a uz podršku Evropske unije i Savjeta Evrope uz program „Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku 2019–2022“. Pored EU, partneri su i Univerzitet Crne Gore, Pravni fakultet, Fakultet dramskih umjetnosti i Centar za kulturu iz Tivta.

Komad „Noć tribada“ napisao je Per Olov Enkvist, a nakon podgoričke premijere sjutra veče predstava će imati prvo prikazivanje u Tivtu. Kako su organizatori napomenuli, za prvih pet izvođenja predstave neće se prodavati karte, već će publika biti u prilici da donira novac, kako bi zajedničkim snagama pomogla u borbi protiv nasilja nad ženama. Kompletan iznos biće usmjeren ka ovom cilju.

Aktuelne teme

Cilj Teatra mladih, kako je na jučerašnjoj konferenciji za medije kazala predsjednica Katarina Krek, jeste da uvijek otvara teme koje su aktuelne, svevremenske, a ovaj komad pokazuje da nijesu samo aktuelne danas i ovdje, nego su takve bile i u prošlosti, a moguće da će biti u budućnosti.

"Pozorište je važno zbog tema koje stalno mora da otvara a tiču se ravnopravnosti, nasilja, nejednakosti, dominacije nad ženama. Ne kažem da to ne postoji u suprotnom pravcu, a ovaj komad potvrđuje da to nije samo pitanje mentaliteta, nego i ljudskog roda. Cilj projekta je da se kroz umjetničko-pozorišnu formu približe teme koje su aktuelne u crnogorskom društvu, te da se afirmiše borba za istinskom ravnopravnošću, kao i važnost emancipacije žena", kazala je Krek.

Kada je riječ o borbi protiv nasilja nad ženama, kako je rekla šefica Programske kancelarije Savjeta Evrope u Podgorici Evgenia Jakomopula, ova organizacija u velikoj mjeri podržava nacionalne institucije u Crnoj Gori u naporima da se izbore sa ovim fenomenom, koji je široko rasprostranjen i kompleksan.

"Moram da napomenem da je Crna Gora jedna od 35 zemalja članica Savjeta Evrope koje su ratifikovale Istanbulsku konvenciju, kojom se inkriminišu svi oblici nasilja nad ženama i kojom se ženama pruža zaštita. Predstava „Noć tribada“ ne govori eksplicitno o nasilju. Ovaj višeslojni komad otkriva u većoj mjeri sofisticirane, manje vidljive, ali jednako opasne oblike nasilja, kao što su psihološko i ekonomsko zlostavljanje žena , koje je naročito teško prepoznati, spriječiti i sankcionisati", ispričala je Jakomopula.

Forma

Mi kao društvo, prema riječima reditelja Ilića, stalno imamo problem između forme i suštine.

"Formalno znamo da su žene slobodne i jednake kao muški, ali ih u medijima, Vladi, na ključnim i odgovarajućim mjestima nema. Mi suštinski podrazumijevamo da se nad njima ne vrši nasilje, ali moramo da znamo da nasilje nije samo fizičko, nego i kada nekome ne dozvoljavate da bude ravan sa vama. Ova predstava je uspjela zahvaljući ženama. Mi na ovaj način pokušavamo zbilja da suštinski promijenimo stvari", rekao je on.

Ovaj problem, prema njegovim riječima, ne tiče se samo nas koji živimo na Balkanu.

"Ovaj komad se desio u Švedskoj prije 200 godina, autor je o njemu pisao prije 100, a mi ga danas igramo nažalost sa istom aktuelnošću. Muškarci u svom porivu, vaspitanju, tradiciji, imaju želju za kontrolom. Ako je nama potrebno suštinski da žene budu jednake, ali zaista, tada ćemo biti bolje društvo", kazao je Ilić.

Osim kao reditelj, Ilić je u predstavi prisutan kao dio glumačke podjele, koju još čine Jelena Simić, Ivona Čović-Jaćimović i Lazar Đurđević.

Za Čović-Jaćimović je ogromno zadovoljstvo što je kao glumca imala priliku da se bavi ovom temom.

"Lik koji ja donosim je jedna slobodna žena, a za tu slobodu joj je bilo neophodno samopouzdanje, koje dolazi iz obrazovanja, prihvatanja sebe. Nadam se da ću kroz ovu ulogu da doprem do velikog broja gledalaca, naročito mlađe generacije. Sloboda izbora, bili mi žene ili muškarci, je nešto što se tiče samo nas samih – ne okoline, roditelja ili bilo kog drugog", rekla je ona.

Scenografkinja predstave je Vana Prelević, a kostimografkinja Tijana Todorović.

Misija pozorišta je da edukuje

Centru za kulturu u Tivtu je, kako je u ime ove institucije rekla Dijana Sindik, ova koprodukcija veoma draga, te se nadaju se velikom odzivu, budući da je misija pozorišta je da edukuje i mijenja na ovaj način.

"Ovaj projekt je znaačajan zbog borbe protiv naslja nad ženama, a mislim da bismo svi trebalo da budemo intenzivno u tu akciju. Nažalost, još uvijek smo na niskim granama kad je u pitanju zaštita žena. Naš pravni sistem još dovoljno aktivan da bi upoznao žene sa njihovim pravima", kazala je ona.

Portal Analitika