London je, bez sumnje, jedan od najfascinantnijih gradova na svijetu. Moćan i živopisan, pun istorije i čudnih priča, ludih žurki, prelijepih šetnji, nevjerovatnih muzejskih eksponata i pogleda... Čak i kada mislite da ste vidjeli sve njegove znamenitosti i zanimljive lokacije, London je grad koji vas uvijek nečim iznenadi novo i neobično.
Na primer, lako biste mogli da posvetite cijelo putovanje njegovim restoranima, kafićima i barovima. Jedan od neobičnijih zove se Host Cafe i nalazi se u crkvi staroj 900 godina, u kojoj se i danas održavaju mise, piše Punkufer.hr.
Crkva Svete Marije je anglikanska crkva koja se nalazi u londonskom Sitiju, na raskrsnici Bow Lane i Watling St. Srednjovjekovnog je porijekla, stara je najmanje 900 godina, a obnova je počela u 16. vijeku.
Smatra se najstarijom crkvom u Londonu koja nosi Marijino ime. Poslije velikog požara 1666. godine, obnovljena je u gotičkom stilu i jedan je od najboljih primjera gotskog stila 17. vijeka. Više puta je obnavljana tokom vjekova, posebno poslije razaranja u Drugom svjetskom ratu, a posljednju veću rekonstrukciju doživjela je 2005. godine.
U crkvi otvorili kafić
Početkom 2010. godine londonski episkop i arhiđakon pozvali su hrišćansku zajednicu Moot da osnuju svoje sjedište u crkvi Svete Marije. Članovi zajednice prate "ritam života“ i praktikuju duhovne prakse kao što su molitva, meditacija, ali i prihvatanje, kreativnost i gostoprimstvo.
Stoga nije iznenađujuće što su dvije godine kasnije, 2012. godine, u crkvi otvorili Host Cafe, kafić u kojem možete popiti kafu, smutije, pojesti kolače ili čak otvoriti laptop i završiti zaostatak koji vas čeka na poslu i to sve na crkvenim klupama. Poznati su po tome što prodaju samo kafu “fair trade”, odnosno etički uzgajanu i distribuiranu.
Ona je do danas ostala aktivna crkva, u kojoj se vikendom održavaju mise, tokom nedjelje molitva i meditacija, ali su dobrodošli svi koji samo žele da popiju kafu u prelijepom gotskom okruženju.
Kafić je zatvoren subotom i nedjeljom, kada se održavaju mise, a sami organizuju grupne molitve, meditacije, pa čak i časove joge tokom nedjelje. U početku su u kafani radili isključivo volonteri iz zajednice, a danas rade plaćeni komobari i barmeni.