Međutim, iako ste odredili koliko ćete novca potrošiti, svakako pripazite na određene stvari koje mogu da ugroze vaš budžet. To se u najviše slučajeva događa jer većina u posljednjem trenutku obavlja pripreme i onda često zaboravimo na važnost određenih stvari koji nam mogu uštedjeti i vrijeme i novac na putovanjima, prenose mediji u regionu.
Razmjena novca - prije nego što odete u stranu zemlju, jedan od najvažnijih koraka jeste razmjena novca u domaću valutu zemlje u koju putujete. Kako ne biste bili zakinuti, dobro proučite kursne razlike u mjenjačnicama i izaberite onaj koji vam najviše odgovara.
Takođe, pripazite i na to da na vrijeme naručite valute u bankama i mjenjačnicama, pogotovo ako idete u zemlje koje nemaju uobičajene valute poput eura.
Obratite pažnju i na kupovinu kreditnim karticama u inostranstvu jer ćete možda morati da platite i određenu nadoknadu, što vam samo predstavlja dodatni trošak.
Putno osiguranje - mnogi često izbjegavaju kupovinu polise putnog osiguranja, ali bolje je izdvojiti nekoliko stotina dinara jer ako vam se dogodi određena nesreća u inostranstvu onda ćete morati da izdvojite znatno veću količinu novca.
Zašto vam treba zdravstveno osiguranje na putu?
Vjerovatno ćete zažaliti što se nijeste osigurali i bili bezbrižni. Iako često mislimo kako se nama neće ništa dogoditi, nikada ne znamo kakve opasnosti ili nezgode vrijebaju u stranoj zemlji.
Cijene taksija - kada izađete iz aviona ili nekog drugog prevoznog sredstva, često uzimamo taksi kako bi nas dovezao do mjesta gdje ćemo odsjesti. Međutim, svakako se prije puta raspitajte za cijene taksija jer nerijetko vas mogu iznenaditi.
Ne želite da vam prvi utisak bude loš i da vam obilježi putovanje. Radije se vozite javnim prevozom i tako uštedite novac, ali i svoje živce. Naravno, sve zavisi od zemlje u koju putujete.
Kupite all - inclusive paket - ako se već odlučite da odsjednete u hotelu onda je all-inclusive najbolja opcija. Na raspolaganju su vam tri obroka dnevno, topli napici, alkohol i mogu biti uključene i različite aktivnosti poput sportskih i drugih sadržaja.
Naravno, sve zavisi od ponude hotela, lokaciji, ali i novcu koju ćete izdvojiti. Takođe, pripazite i na situacije poput onih gdje vam konobar može naplatiti pića koja su vam uračunata u cijenu cijelog paketa.
Roming - telefoniranje u inostranstvu može vam zadati novčane muke. Svakako izbjegavajte razgovare na vašem mobilnom telefonu jer su cijene u romingu još uvjek prevelike i može se desiti da vas sa odmora sačeka račun od nekoliko hiljada dinara.
Koliko košta roming ovog ljeta?
U zavisnosti od zemlje u kojoj se nalazite, pokušajte da iskoristite druge načine komunikacije. Pronađite besplatni Wi-Fi i pričajte sa svojim bližnjima putem Skajpa, Vibera i slično.
Bakšiš - u nekim zemljama kao i kod nas, napojnica je dio kulture. Ako idete u zemlje poput Slovenije ili Austrije onda kod njih takva praksa i nije baš uobičajena. Prije puta se raspitajte kakvi su običaji i navike u zemlji u koju putujete. Uobičajeno se navodi kako napojnica iznosi deset odsto od iznosa, ali ako ostavite bilo koju svotu biće pristojno.
Cjenkanje – ako možete cjenkajte se za sve što želite da kupite. Nemojte da vam se dogodi da tek poslije shvatite da ste neki suvenir ili bilo koji drugi proizvod kupili po znatno višoj cijeni.
Šoping, cjenkanje i bakšiš
Naučite pravila cjenkanja i uštedite novac. Naravno, pripazite i na situacije u kojima i cjenkanjem još uvjek platite veće iznose za proizvode. Budite oprezni i osetite čar ulične kulture.
(foto: mojevijesti.ba)