Karavađov „Narcis na izvoru“ stiže danas u Podgoricu, u Dvorac Petrovića na Kruševcu, gdje će za publiku biti izložen od 3. do 16. juna.
Za putovanje i dvonedjeljni boravak jednog od najvećih i najznačajnijih remekdjela italijanskog slikarstva trebalo je veoma mnogo vjere i truda. Ljudi uključeni u cijelu akciju -kako bi ova slika velikog Karavađa nakratko promijenila svoje stalno boravište i preselila se iz palate Barberini u Rimu u Dvorac na Kruševcu - prema onome što je Portalu Analitika ispričala Suzana Benusi, podsjećaju na idealiste staroga kova. Benusi, koja se kao „free lencer“ bavi organizacijom kulturnih događaja, bila je uključena u proces od samog početka. U razgovoru za Portal Analitika otkriva sve detalje tog zahtjevnog i velikog posla.
O tome koliko je za italijansku stranu bilo važno donijeti jedno Karavađovo remekdjelo u Crnu Goru, svjedoči i podatak da je kompanija A2A, najveći akcionar crnogorske Elektroprivrede, morala dati garancije da će, u slučaju da se slici desi nešto što ne valja, osiguravajuće društvo isplatiti italijanskom Ministarstvu za kulturna dobra - 40 miliona eura!
„Narcisove“ peripetije: Karavađov „Narcis na izvoru“ simbolično otvara novo poglavlje crnogorske kulture i bilateralnih odnosa Italije i Crne Gore. O tome koliko je Crna Gora privilegovana, govori podatak da je ovo prvo „Narcisovo“ putovanje u naš region! Bio je i u Japanu i u Americi, i na Bliskom Istoku, ali u našem regionu - nikada.
A o peripetijama kroz koje se prošlo da bi se sjutrašnjim presijecanjem vrpce ispred Karavađove slike, dimenzija 113 sa 97 cm, obilježio 2. jun, Dan republike, najveći nacionalni italijanski praznik, za Portal Analitika govori Suzana Benusi, nezavisna organizatorka umjetničkih događaja iz Milana.
„Htjeli smo da donesemo neko Karavađovo djelo. Ali, u svim muzejima po Italiji koje smo kontaktirali, a u kojima se nalaze njegova djela, gledali su nas u čudu. Odmah bi pitali – gdje...Podgorica? Ima li tamo muzeja dostojnog da ugosti Karavađa? Pa pitanja o bezbjednosti, klimatizaciji muzejskog prostora, da ne nabrajam sve detalje... Karavađa nisu davali, a u zamjenju su nam nudili druge, manje značajne umjetnike.“
Jednom riječju, svuda su bili odbijeni.
Direktna personalna zasluga što će jedno Karavađovo remekdjelo Crnogorci ipak vidjeti u svojoj zemlji je gospođe Vodre, direktorke za rimske muzeje u italijanskom Ministarstvu kulture.
„Njena je zasluga što je Karavađo dobio ulogu „prvog ambasadora italijanske kulture u Crnoj Gori“, kaže Benusi i nastavlja: „Bilo je teško, jer se prvi put dolazi u zemlju u kojoj nema standarda koji su neophodni. Znači, morali smo imati podršku našeg Ministarstva, a tek potom odraditi cijelu seriju dokumenata i ceritifikata – da će se klimatizovati sala, da će se uraditi ovo, ili ono“, kaže za Portal Analitika Suzana Benusi.
Podrška ministra Bondija: Gospođa Benusi objašnjava da djelo iz Karavađovog perioda, čija je tema profana (svjetovna) , posebno utiče na vrijednost djela. Jer, djelima sa religioznom tematikom mnogo je, kaže, lakše odrediti autora, prema sačuvanim dokumentima i narudžbama koje su stizale od crkvenih velikodostojnika ili bogatih mecena.
Djelima svjetovne tematike, ili čak paganske, kao što je „Narcis na izvoru“, mnogo je teže dokazati autorstvo, rjeđa su, što im posebno dodaje na vrijednosti.
„Nismo odustajali od velikog djela nekog velikog autora. Ove godine se obilježava 400 godina od Karavađove smrti, i taj događaj se i u Rimu obilježava jednom njegovom izuzetno velikom izložbom u Kvirinaleu, koja je imala toliko uspjeha, da je produžena duže od planiranog,“ kaže Benusi i dodaje:
„Druga zaslužna osoba što Narcis danas ipak stiže, je sam italijanski ministar kulture, Sandro Bondi, koji je izuzetno zainteresovan za razvijanje i širenje kulturne saradnje Italije i Crne Gore.“
Sam izbor slike napravio je, veli, Bjađo Longo, PR u kompaniji A2A. „On je bio taj koji se sjetio da poveže simboliku vode, energije i svjetla preko 'Narcisa na izvoru', koji je inspirisan Ovidijevim stihovima iz treće knjige Metamorfoza,“ objašnjava Belusi.
Kompanija je već jednom ranije sponzorisala „Narcisovo“ izlaganje - u Kraljevskoj palati u Milanu.
„Vakum- orman“: Karavađova slika biće izložena u specijalno za tu namjenu projektovanom „vakumiranom ormanu“. Kako će to izgledati, tek sjutra ćemo vidjeti.
Dakle, slika, sa pripadajućim ramom, biće izložena u centralnoj prostoriji naspram ulaznih vrata u Dvorac. U Crnoj Gori ne postoji firma koja može da odradi cijeli niz delikatnih poslova oko izlaganja djela ovake vrijednosti. Za to je ovom prilikom bila zadužena italijanska „DNArt“ na čelu sa arhitektom Alesandrom Kolumbom,, koja je napravila posao koji gospođa Belusi zove „unutrašnji dizajn“. U to treba uključiti i krečenje prostorije, određivanje i realizaciju svjetla, promjenu parketa...

U ime italijanskog Ministarstva kulture i ministra Bondija, iz Italije će doći direktor odsjeka za kulturna dobra u Ministarstvu kulture Italije, Mario Reska. Čast da prekine vrpcu ispred Karavađovog djela pripada crnogorskom predsjedniku, Filipu Vujanoviću.
A prije toga, prema zacrtanom protokolu, i nakon intoniranja tri himne - crnogorske, italijanske i himne Evropske unije - kantautor Slobodan Kovačević otpjevaće njegovu pjesmu „Crna Goro, kapljo vode“, koja je u neku ruku postala simbol crnogorske borbe za nezavisnost uoči referenduma 2006.
Emilijansko-crnogorski meni: Ne treba sumnjati da će na Kruševcu sjutra veče biti okupljen sav „krem“ crnogorskog javnog, političkog i kulturnog života. Meni će, po želji italijanskog ambasadora u Crnoj Gori, Serđa Barbantija, biti emilijansko - crnogorski, zbog čega stiže i jedna kulinarska ekipa iz Italije, kako bi pomogla majstorima iz podgoričkog restorana „Maša“.
Za tu priliku, iz Ravene dolazi i jedna džez grupa.
Ali, ono što je puno važnije od sjutrašnjeg, u velikoj mjeri, i mondenskog događaja, kakvih Crna Gora nema mnogo, jeste to što će sliku imati priliku da vidi oko 5.000 crnogorskih srednjoškolaca! Jer, A2A je već obezbijedila, finansirala i napravila plan dolaska đaka iz svih krajeva Crne Gore kako bi mogli uživo da vide djelo velikog Karavađa.
„A2A je htjela ovim da napravi jedan prijateljski gest prema Crnoj Gori. Kompanija želi da, pored industrijske i ekonomske razmjene, stimuliše kulturnu razmjenu između dvije zemlje“, kaže Benusi i dodaje: „Znate, ubuduće, kada se bude pitalo – a gdje je sve bio ovaj Narcis, stajaće i – Crna Gora, Podgorica. Vjerujte da to puno znači i za prodor crnogorskih umjetnika napolju. Jer, parametri za ulazak u EU nisu samo ekonomski i privredni, već i civilizacijski i kuturni.“
Narcis, mitski lik koga je samozaljubljenost koštala života, samo je prethodnica budućih velikih kulturnih događaja koji će razvijati odnose između dvije susjedne zemlje, kaže Benusi.
Gordana Borović