Politika

Analiza digitalne pismenosti

Kako je premijer govorio o IT tehnologiji: Računar je kutija sa psihološkim problemom

Među brojnim biserima koje svakodnevno uspije da lansira premijer Zdravko Krivokapić,nažalost i u susretima sa stranim zvaničnicima, jedan od njih, koji nije privukao medijsku pažnju, zaslužuje da se nađe u samom vrhu izjava kojima se blamiraju i Vlada i onaj ko je na njenom čelu, pišu Dnevne novine.

Kako je premijer govorio o IT tehnologiji: Računar je kutija sa psihološkim problemom Foto: PA
Dnevne novineIzvor

U ovom slučaju nije ni riječ o lapsusu, poput onog da je ambasador “persona non gratis”, nego o “ozbiljnoj analizi” naše digitalne pismenosti na osnovu slučaja upokojenog episkopa Atanasija, koju je, vjerovali ili ne, Krivokapić iznio na nedavnom sastanku u Američkoj privrednoj komori (9. marta ove godine), odnosno događaju “Otvoreno sa premijerom”, na kojem je predstavljen novi Izvještaj o poslovnom ambijentu za period 2019-2020.

Dakle, jedna od tema u izvještaju bila je digitalna transformacija, pa je pitanje premijeru, između ostalog, bilo da li se i kada može očekivati snažnija podrška IT sektoru u Crnoj Gori.

Očigledno želeći da pokaže koliko je zaprepašćen informatičkom nepismenošću crnogorskih građana Krivokapić se dosjetio Atanasija, čudeći se kako to ne možemo da imamo potrebne informatičke vještine, a mogao je pokojni sveštenik SPC, starac od 83 godine. A imao je i interesantno poređenje, da je nekada “računar bio mašina sa psihološkim problemom”.

Da ne bismo prepričavali što je sve rekao premijer, prenosimo integralno taj dio njegovog izlaganja na događaju koji tradicionalno organizuje Američka privredna komora: “Otvoreno sa premijerom”.

“U vašem izvještaju ste konstatovali za mene poraznu činjenicu da smo digitalno nepismeni. To je nešto što treba da zabrine i Vladu i svakog građanina pojedinačno. Ja sad moram, ja znam da će mi mnogi zamjeriti, ali moram da ispričam pa neka zamjeraju koliko hoće… U subotu sam bio na jednoj mojoj ličnoj, a i ne samo mojoj obavezi, da se poklonim vladiki Atanasiju. I iguman Manastira Tvrdoš me proveo kroz ambijent gdje je radio vladika Atanasije. Ja, pitam se, mislim pitam kao čovjek kojeg ponešto interesuje, pošto je sve to ambijent prepun knjiga, imate u tri sobe tri računara. Mene je to začudilo. Da li je to vladika imao neke tri osobe… Jer on je imao 83 godine kad se upokojio. Ko mu je kucao taj tekst, ko mu je obrađivao taj tekst… Znate li koji je bio odgovor ON! Jedino što nije uspio da aktivira najnoviji Ejplov (Apple) računar, jer od ’90. i neke godine koristi isključivo Ejpl. To govori, ako je čovjek u tim godinama spreman da bez ičije pomoći, a on je bio toliko plodotvoran jer je bukvalno pisao dan noć, onda se postavlja pitanje šta je to sa nama?”

Nakon ove dileme, premijer je pokušao da ubijedi sagovornika da smo za “te moderne stvari među prvima u Evropi”. Pa je nastavio:

“Sad me zabrinulo to što je iskazano da je tolika digitalna nepismenost u Crnoj Gori. To znači da moramo svi počev od obrazovanja da krenemo. cjeloživotno učenje vjerujte nije prepreka za rad sa računarom. Nekad je računar bio mašina koja je imala taj psihološki problem odnosa čovjeka i takve jedne kutije, na kojoj nešto možete da uradite, a nijeste pretpostavljali da to može da uradi neko drugi do čovjek.”

A onda je uslijedila priča o vještačkoj inteligenciji, pa je Krivokapić konstatovao kako čovjek ne voli da ima konkurenciju ni sa drugim čovjekom, a kamoli sa mašinom.

“Međutim, došlo je vrijeme kada se sve to mora promijeniti. I ja sam se bavio vještačkom inteligencijom… Ja sam prosto zapanjen činjenicom da niko nije pokrenuo taj proces koji je neophodan da bismo bili na vrhu, jer to je vrh. Vraćamo se na ključno pitanje IT kompanija u Crnoj Gori..”

I tako dalje i tako dalje…

Svaki komentar je suvišan.

Portal Analitika