Društvo

Kako postupati prema osobama sa invaliditetom u vanrednim situacijama: Koraci ka sigurnOStI

Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore izradilo je Priručnik i smjernice o postupanju osoba s invaliditetom i postupanju prema OSI u vanrednim situacijama s prijedlogom sadržaja protokola, a u cilju pristupačnih i lako razumljivih informacija izrađena je i video animacija koja je prevedena i na znakovni jezik.

Kako postupati prema osobama sa invaliditetom u vanrednim situacijama: Koraci ka sigurnOStI Foto: YouTube Screenshot
Portal AnalitikaIzvor

Kako ističu u toj organizaciji, cilj im je adekvatnije i blagovremeno prepoznavanje situacija rizika i vanrednih situacija, posebno elementarnih nepogoda i tehničko-tehnoloških i drugih nesreća, kao i adekvatnije postupanja prema OSI u takvim situacijama i nakon njih.

“Video animacija je izrađena u okviru projekta 112 – Koraci ka sigurnOStI, finansijski podržanog od strane Ministarstva unutrašnjih poslova posredstvom Konkursa za raspodjelu sredstava Fonda sredstava za zaštitu i spašavanje. Projektom se želi doprinijeti unaprjeđenju informisanja i zaštiti OSI u situacijama rizika i drugim vanrednim i kriznim situacijama u Crnoj Gori, kroz promovisanje značaja i vrste pristupačnih protokola i servisa u oblasti zaštite i spašavanja OSI na nacionalnom i lokalnom nivou Crne Gore, iniciranje adekvatnih garancija i poštovanja prava OSI u domaćim javnim politikama u oblasti zaštite i spašavanja u skladu s međunarodnim standardima”, navode u UMHCG.

Dodaju da je video animacija prvenstveno namijenjena osobama s oštećenjem sluha i osobama s intelektualnim i psihosocijalnim invaliditetom, ali je korisna svim drugim javnostima uključujući sve druge građane.

“Animacija sadrži smjernice o postupanju OSI u slučaju vanredne situacije, reakciji prilikom vanrednih situacija, važne brojeve telefona koje mogu pozvati, kao i smjernice o postupanju subjekata u sistemu zaštite i spašavanja: službi zaštite i spašavanja, posebno vatrogasaca spasilaca, policije, i hitne medicinske pomoći prema osobama s invaliditetom u vanrednim situacijama”, zaključuju u UMHCG.



Portal Analitika