„Religija utiče na svakodnevicu, pa time i na ishranu. Dan ima 'drugačiji ukus' kod jednog Hrišćanina. Za svaki hrišćanski praznik spremaju se posebna jela, služe posebna pića i poslastice. Od davnina se tačno zna što se sprema i to se održalo sve do danas“, kaže Manfred Beker Huberti, teolog iz Kelna.
U principu Hrišćani smiju sve da jedu – osim u vrijeme posta. Hrišćanin petkom ne bi trebalo da jede meso. Osim toga, postoje još dva dana u godini, pepeljasta srijeda, koja označava kraj karnevala i Veliki petak, kada se ne jede meso.
„Gospod Isus Hrist umro je u petak, a, s obzirom da se otjelotvorio, da je bio jedan od nas, od krvi i mesa, mi se toga prisjećamo i tako što ne jedemo meso na taj dan. Sa druge strane, to što se jede riba potiče iz vremena kada se govorilo da sve što je ispod površine vode pripada smrti i svijetu demona. Po toj logici, riba nije živa i smije da se jede“, kaže Huberti.
Islam: Zabranjeni svinjetina, krv i alkohol

„U Kuranu piše da su zabranjeni svinjetina, alkohol i krv. Meso mora da bude bez krvi prije nego što se pripremi za jelo. Sve vrste opijata su zabranjene zato što čovjek treba da bude trezan i to čitav svoj život. To je ono čega bi trebalo da se pridržava“, kaže sociolog Hasan Karača.
Judaizam: Meso i sir nikada zajedno

„Prije svega je važno da se odvoje mlijeko i meso. Kod nas, pravovjernih Jevreja, uvijek postoje dvije kuhinje. Jedna za mliječne, druga za mesne proizvode. Ti proizvodi su odvojeni u frižideru. Postoje posebne šerpe. Oni se ne smiju zajedno kuvati, a ni jesti. Ako je neko jeo meso, mora da sačeka tri sata, da bi smio da popije bijelu kafu“, kaže rabin Tuvija Hod-Hohvald.
Hinduizam: Sveta krava

Autori: Sonila Sand / Jakov Leon(DW)