Društvo

Stručnjaci analiziraju kako bi nastavnici trebalo da se ponašaju na društvenim mrežama

Kakvi komentari, takav i nivo kvaliteta obrazovanja

Iz Ministarstva prosvjete i Zavoda za školstvo nijesu Pobjedi odgovorili na pitanja jesu li zabilježili neke sporne političke ili vjerske istupe nastavnike na društvenim mrežama i ako jesu, šta su povodom toga preduzeli. Iz Centra za građansko obrazovanje ranije su kritikovali Ministarstvo prosvjete. Smatraju da svojim nepostupanjima ohrabruju da se pojedinci bahato ponašaju

Kakvi komentari, takav i nivo kvaliteta obrazovanja Foto: AFP
PobjedaIzvor

Nastavnike u crnogorskom školskom sistemu zvanje dodatno obavezuje da na društvenim mrežama istupaju primjereno, u skladu sa propisima, da, pored ostalog, podstiču i razvijaju demokratski dijalog u društvu. Ako se u tom svijetu, na primjer, upuštaju da komentarišu politička dešavanja u Crnoj Gori od njih, prije svega, njihovi đaci, ne očekuju da pročitaju primitivne komentare, prožete uvredama, mržnjom...

A bilo ih je. U praksi se zabilježilo da su pojedini imali vrlo diskutabilna obraćanja. Tako je ranije jedan direktor na društvenim mrežama vrijeđao jednu poslanicu. Kasnije je rekao da je shvatio da je njegov komentar bio neprimjeren i da nije trebalo to da uradi. Iz nekih nevladinih organizacija pozivali su da se slučaj procesuira, jer se dovodi u pitanje dostojnost lica za obavljanje visoko-pedagoške funkcije.

Dešava se i da određeni nastavnici otvoreno podržavaju političare i neprimjereno komentarišu - političke protivnike.

Iz Ministarstva prosvjete i Zavoda za školstvo nijesu Pobjedi odgovorili na pitanja jesu li zabilježili neke sporne političke ili vjerske istupe nastavnike na društvenim mrežama i ako jesu, šta su povodom toga preduzeli. Pitali smo ih i da li planiraju da postave određeni standard, kako bi prosvjetni radnici bili odgovorni i za svoju riječ na društvenim mrežama.

Iz Centra za građansko obrazovanje ranije su kritikovali Ministarstvo prosvjete. Smatraju da svojim nepostupanjima ohrabruju da se pojedinci bahato ponašaju.

Očekuje se kritički ton

Viša pravna savjetnica u ovoj NVO Snežana Kaluđerović kaže da iskazivanje bilo kojih uvjerenja prosvjetnih radnika, a među njima i političkih, mimo škole i učionice u svakom društvu predstavlja dio njihovih ljudski prava. S obzirom da su oni ti koji treba da uče nove generacije kako da promišljaju u odnosu na društvenu realnost, očekuje se i da njihov izraz, kako u učionici tako i van nje, budu pristojan, progresivan, u okvirima etike i argumentovanog, na činjenicama zasnovanog, zastupanja stavova, poručuje ona.

Kaluđerović kaže da takvi javni izrazi ne bi smjeli sadržati netrpeljivost, govor mržnje ili slične oblike komuniciranja ili ponašanja. Oni bi javna istupanja i zagovaranja svojih principa morali voditi uz odgovornost koju nosi i njihova profesija, a očekivanje je i da kritički ton i oštricu okreću ka devijantnim društvenim fenomenima, prema ekstremizmu i radikalizmu i da se zalažu za društvo koje ne trpi bilo kakve oblike diskriminacije, a pozdravlja jednake šanse.

"Nažalost, to nije uvijek slučaj, a što je i odraz nivoa kvaliteta obrazovnog kadra", rekla je Kaluđerović.

Predsjednica nevladinog udruženja Prosvjetna zajednica Crne Gore, profesorica mr Olivera Leković podsjeća da propisi zahtijevaju uzorno i etičko ponašanje nastavnika tokom obavljanja svog posla, jer su oni učenicima jedan od uzora. Tako, dodaje ona, nije dozvoljeno u toku nastave ili bilo koje školske aktivnosti da nastavnik, direktor škole i vannastavno osoblje iskažu svoja politička i vjerska opredjeljenja, da učenicima nameću svoje stavove po tom pitanju i vrše bilo kakvu zloupotrebu učenika. Takođe, nije dozvoljeno svima zaposlenima u obrazovnim ustanovama da u medijima zagovaraju neko političko ili vjersko uvjerenje u ime ustanove u kojoj rade.

"Van radnog vremena, koliko znam, nastavnik ima sva prava i slobode kao bilo koji građanin i smatram da tako treba da ostane. Naravno, potrebno je uvijek se pridržavati dobrog ukusa. Ukoliko bi im se uskratila ta prava, da li bi to značilo da bi bili jedina profesija kojoj bi uskratili pravo na politički stav, političko angažovanje, religiju i slično", rekla je ona.

Kaluđerović ističe da prosvjetni radnici imaju pravo, kao i svi ostali, na svoje političke stavove i na politički aktivizam, ali van učionice i u okvirima koji uvažava jednu od najznačajnih profesija u društvu - obrazovnu.

"Oni mogu, a čak je i poželjno da budu aktivni u društveno-političkoj sferi, ali sve dok njihovo istupanje ne poprimi neki drugi vid oblika ponašanja koje nije u okvirima onog što principi i vrijednosti modernog obrazovanja nalažu", navela je ona.

"Ministri odani političkoj partiji"

Leković je stava da bi Ministarstvo prosvjete, sa druge strane, mnogo uradilo za obrazovni sistem kada ne bi funkcionisalo centralizovano i ispolitizovano, kada ministri ne bi bili, prije svega, odani političkoj partiji kojoj pripadaju, kada ne bi donosili odluke u skladu sa interesima te političke partije. Ministar, prema njenim riječima, treba da nastupa isključivo u skladu sa potrebama obrazovanja i u skladu principa koje nalažu obrazovne politike.

"Tako postavljeni ministri i Vlada koja to podržava, svoje političke interese prenose i na škole i vrtiće tako što ispred partija postavljaju direktore tih ustanova, a onda većina tih direktora vrlo često naspram političke, ali i drugih za profesiju nevažnih podobnosti zapošljavaju nastavnike, čak i vannnastavno osoblje. Mislim da trebamo reagovati protiv ovakve pojave koja traje dugi niz godina i ostavlja štetne posljedice na obrazovni sistem u Crnoj Gori", navela je ona.

Prije dvije godine zabilježena je masovna smjena direktora škola. Tada je bivša ministarka Vesna Bratić saopštavala da je to nužno kako bi se depolitizovao sistem i da više neće biti potrebna partijska knjižica za zaposlenje.

Pojedini poslanici opozicije su, međutim, u Skupštini javnosti predočili dokaze da su nova direktorska mjesta dijeljena po dubini, između partija. Objelodanili su tabelu gdje je sve to urađeno po Dontovoj formuli, te su je time demantovali. Njihovi mandati su u toku.

Stavovi mogu biti zloupotrijebljeni

Predsjednica Prosvjetne zajednice Olivera Leković kaže da je njen lični stav da posebno profesori prilikom otkrivanja privatnosti i javnog iskazivanja bilo kojih stavova, naročito političkih i vjerskih, treba da budu oprezni zbog prirode svog posla.

"Neki stavovi i detalji koje otkrijemo iz privatnog života mogu biti zloupotrebljeni od strane poslodavca, roditelja učenika ili samih učenika. Zato, oprez", rekla je ona.

Kritikovala je, pored ostalog, zapošljavanje nastavnika jedino preko veze. Kaže da nastavnik koji može da se zaposli jedino preko veze je nastavnik koji će kasnije u toku svog radnog vijeka biti podložan raznim pritiscima i uslovljavanjima kako od ministarstva, tako od direktora ustanove, roditelja i kolega, a sve to će negativno uticati na njegov rad, naročito na kriterijume prilikom ocjenjivanja.

"Svjedoci smo velikog broja nerealno visokih ocjena, velikog broja učenika sa nagradom Luča iza kojih kod većine ne stoji potreban nivo znanja i vještina. Svjedoci smo i sve većeg broja mladih koji nisu osposobljeni da se bave zanimanjem za koje su se školovali", rekla je ona.

Portal Analitika