
Nakon što je LGBT Forum Progres uputio inicijativu uredništvu RTCG-a da se, prvi put, ovogodišnja Povorka ponosa u Podgorici prenosi uživo na kanalima TV Crne Gore stigla je oštra reakcija organizatora Montenegro prajda.
Kako su naveli u reagovanju, prenos uživo nijesu tražili, niti su o tome konsultovani naglašavajući da neće dozvoliti da se preko leđa Prajda i LGBTIQ zajednice biju bilo koje političke bitke ili zloupotrebljavaju osnovna ljudska prava.
U razgovoru za Portal Analitika, direktor NVO Kvir Montenegro, Danijel Kalezić kaže da se organizacioni odbor još od 2013. zalaže za veću vidljivost LGBTIQ zajednice u društvu, te da su u svojstvu organizatora Povorke, prošle nedjelje održali sastanak sa direktoricom RTCG-a Marijom Tomašević.
DOGOVOR O MEDIJSKOJ VIDLJIVOSTI
Kalezić navodi da je dogovoren oblik saradnje koji će odgovoriti na sve potrebe njihove zajednice i omogućiti veliku medijsku vidljivost tema od značaja za LGBTIQ zajednicu.
“Organizacioni odbor Prajda i Kvir Montenegro sa velikom pažnjom uzimaju u obzir činjenicu da na Povorku dolazi veliki broj LGBTIQ osoba koje su više ili manje spremne da budu medijski vidljive. S tim u vezi dogovoreno je da će se RTCG, u susret 9. Montenegro Prajdu, a u znak podrške ovom događaju koji će biti održan u Podgorici u subotu 16. oktobra, u svojim programima pojačano posvetiti temama od značaja za LGBTIQ osobe. Takođe, realizovaće više različitih programskih sadržaja posvećenih osnovnim ljudskim pravima LGBTIQ osoba. Javni servis će izvještavati sa svih događaja u okviru Nedjelje ponosa koja će biti organizovana u susret Montenegro prajdu, dok će detaljno izvještavati i sa same Povorke ponosa 16. oktobra”, kaže Kalezić.
Budući da je iz saopštenja upućenog prošle sedmice sa sastanka u RTCG ostalo nejasno da li će Parada biti prenošena uživo ili ipak neće, naš sagovornik kaže da „do Prajda ima još vremena“.
„Koji god oblik praćenja da bude, adekvatno će omogućiti pokrivenost događaja i biće unaprijeđen u odnosu na prethodne godine”, saopštio je Kalezić.
Dodaje da ih je menadžment Javnog servisa na pomenutom sastanku informisao i o tome da njihova namjera nije bila da se Povorka ponosa prenosi na Parlamentarnom kanalu, kako su mediji prvobitno prenijeli.
“Naš stav je i prije tog sastanka jasno saopšten, a to je da ovaj događaj ne organizuje parlament, te da se o istom ne može izvještavati na tom kanalu koji ima drugačiju namjenu. Pitanja od značaja za LGBTIQ zajednicu koja mogu biti emitovana na tom kanalu su ona o kojima bude diskutovano tokom sjednica na plenumu i ostalim radnim tijelima parlamenta”, ističe Kalezić.
PRIPREME ZA DEVETI PRAJD
Pripreme za deveti Montenegro prajd traju već nekoliko mjeseci, a poziv za učešće, navodi Kalezić, u narednim danima dobiće svi relevantni donosioci odluka koji u nadležnosti imaju ljudska prava.
„Regionalna podrška ove godine sigurno neće izostati i na Prajdu ćemo biti zajedno sa našim prijateljima i podržavaocima iz cijelog regiona. Što se maršrute tiče, ona je stvar finalnih dogovora sa Upravom policije Crne Gore, Centrom bezbjednosti Podgorica i sigurni smo da će biti odgovarajuća u odnosu na zahtjeve Organizacionog odbora, te minimum na nivou maršute tokom Prajda 2019”, kaže Kalezić.
Pandemija koronavirusa, kako je kazao, mnogo je otežala organizaciju Montenegro prajda, ali mnogo je bitnije, dodaje on, naglasiti da je pandemija otežala život LGBTIQ populaciji.
„Pandemija je imala veliki uticaj na LGBTIQ zajednicu, od nasilja koje je u porodičnom okruženju u značajnom porastu, do ekonomskih konsekvenci koje su se negativno odrazile na mnoge LGBTIQ osobe koje su ostale bez posla tokom pandemije“, napominje Kalezić.
Kako kaže, u Montenegro Prajdu, Kvir Montenegru, Juventasu, asocijaciji Spektra i udruženju Stana već od početka epidemije, uz podršku donatora, obezbjeđivali su i obezbjeđuju podršku za veliki broj najugroženijih ljudi iz LGBTIQ zajednice.
Pojašnjava da je riječ o pomoći u vidu paketa sa osnovnim životnim namirnicama i sredstvima za higijenu, te ostalim oblicima podrške koje su u mogućnosti da pruže, uključujući besplatna psihološka i pravna savjetovanja.
U FOKUSU PORODIČNO NASILJE
„Prošlogodišnji Prajd organizovan je u skladu sa mogućnostima i važećim epidemiološkim mjerama, pa je većina programa bila realizovana online, a samu šetnju je zamijenila auto-kolona koja se kretala centrom Podgorice. Ove godine se konačno vraćamo originalnom konceptu Prajda, ali naravno u skladu s epidemiološkim mjerama”, pojašnjava Kalezić.
Pandemija je imala veliki uticaj na LGBTIQ zajednicu
Problemi koji će ove godine biti u fokusu, dodaje, odnose se na porast porodičnog nasilja kojima je izložena LGBTIQ zajednica.
“Zatim problemi neusklađivanja povezanih 26 zakona sa Zakonom o životnom partnerstvu lica istog pola, izostanak rezultata Vlade Crne Gore u odnosu na ispunjavanju te obaveze prema LGBTIQ zajednici, kao i govor mržnje i zločini počinjeni iz mržnje prema nama, a koji i dalje nemaju adekvatne epiloge i procesuiranje”, zaključio je Kalezić.