Grupa kandidata za nagradu "Oktoih" Biljana Vukmanović, Senada Đešević, Krsto Vuković, Seka Slavković, Ana Vujačić i Mirjana Rajović, nakon iskazane sumnje u regularnost imenovanja žirija, a time i konačnog ishoda za ovu prestižnu Državnu nagradu u oblasti obrazovanja za 2022, podnijela je inicijative Upravnoj inspekciji i Zaštitnici imovinsko-pravnih odnosa Crne Gore po pitanju neregularnosti imenovanja žirija.
“U inicijativi Upravnoj inspekciji kandidati se pozivaju na član 46 Zakona o državnim nagradama, koji propisuje ko imenuje žiri i ko može da bude član žirija: “Nagradu Oktoih dodjeljuje žiri koji imenuje Ministarstvo prosvjete iz reda istaknutih prosvjetnih, naučnoh i kulturnih radnika Crne Gore.” Grupa kandidata poziva se na činjenice i saglasna je da ovogodišnji članovi žirija Mijajlo Đurić i Milica Žižić, koji su službenici Ministarstva prosvjete, nijesu imenovani u skladu sa članom 46 Zakona o državnim nagradama jer ne pripadaju istaknutim prosvjetnim, naučnim ili kulturnim radnicima”, navodi se u saopštenju.
Oni ističu da je pravnik Mijajlo Đurić imenovan šest puta uzastopno za člana žirija ukazujući na član zakona koji kaže da član žirija “ne može biti imenovan više od dva puta uzastopno”.
“Potom se pozivaju na član 8 istog Zakona koji propisuje da “za člana žirija niko ne može biti imenovan više od dva puta uzastopno”, iznoseći pritom činjenicu da je pravnik Mijajlo Đurić imenovan šest puta uzastopno, od 2015. do 2020. godine, pa i 2022., konstatujući da je Ministarstvo prosvjete svih navedenih godina donosilo nezakonite odluke prilikom imenovanja člana žirija, čime se dovodi u pitanje i zakonitost odluka istog. S tim u vezi očekuju od Upravne inspekcije da u skladu sa svojim ovlašćenjima utvrdi činjenično stanje i postupi u skladu sa Zakonom”, dodaje grupa kandidata.
U inicijativi pozivaju se na član 4 i član 47 Zakona o državnim nagradama, ukazujući na to da ukoliko se utvrdi neregularnost po pitanju imenovanja člana žirija, a time i odluka, “dovodi se u pitanje i isplaćeni novčani iznos koji bi se, u slučaju poništaja odluka, smatrao protivpravno stečenim”.
Naknada članu žirija, kako dodaju, nije bila javno saopštena a računa se da nije ispod 700 eura, dok su nagrade kumulativno u iznosu više desetina hiljada eura.
“Iako su obraćanjem medijima pokušali ministru prosvjete, gospodinu Miomiru Vojinoviću, da ukažu na neregularnosti i dali prostor da se iste otklone, do toga ipak nije došlo. Stoga, odlučili su da, dok čekaju Rješenje Ministarstva prosvjete o slobodnom pristupu informacijama kako bi imali uvid u bodovne liste, reaguju po pitanju utvrđivanja činjeničnog stanja u procesu imenovanja žirija ka adresama nadležnih. Kako navode, “Oktoih” je počasna, najviša državna nagrada u oblasti obrazovanja, te je ne treba skrnaviti na način kako je to učinjeno. Vjeruju da će neregularnosti, ukoliko se utvrde, biti otklonjene a “Oktoih” zasijati starim sjajem, kako i dolikuje ovom priznanju”, zaključuje se u saopštenju.