Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Kardiovaskularne bolesti i tumori – bolesti su od kojih je najviše građana Crne Gore izgubilo život

Među pet najsmrtonosnijih nalaze se i bolesti endokrinog i respiratornog sistema

Kardiovaskularne bolesti i tumori – bolesti su od kojih je najviše građana Crne Gore izgubilo život

Kardiovaskularne bolesti i tumori – bolesti su od kojih je najviše građana Crne Gore izgubilo život, kazala je direktorica Centra za evidenciju podataka i istraživanja u oblasti javnog zdravlja, dr Mirjana Nedović-Vuković. Istakla je da se među pet najsmrtonosnijih nalaze i bolesti endokrinog i respiratornog sistema.

Kardiovaskularne bolesti i tumori – bolesti su od kojih je najviše građana Crne Gore izgubilo život Foto: Gradski me
Gradski portalIzvor

Govoreći o pojedinačnim uzrocima smrti, Nedović-Vuković navodi da se među endokrinim bolestima na prvom mjestu nalazi šećerna bolest, a kada je riječ o tumorima – kod žena je dominantan maligni tumor dojke, a kod muškaraca maligni tumor pluća.

“Od pojedinačnih uzroka smrti, od kardiovaskularnih i kod muškaraca i kod žena dominiraju kardiomiopatije, hronična ishemijska bolest srca, infarkt miokarda i mozga, povišeni krvni pritisak i iznenadna srčana smrt”, kaže Nedović-Vuković.

Kako bi se spriječio nastanak kardiovaskularnih bolesti, građani bi, kaže Nedović-Vuković, trebalo da praktikuju zdrave stilove života, redovno vježbaju i izbjegavaju nezdravu ishranu.

„Glavni faktor rizika je ateroskleroza koja podrazumijeva nakupljanje masnog tkiva u zidu krvnih sudova, a tom nakupljanju prethode stanja koja su dovela do oštećenja endotela krvnog suda. A to su: povišen krvni pritisak i pušenje”, navodi direktorica Centra za evidenciju podataka i istraživanja u oblasti javnog zdravlja.

Zbog suženja krvnih sudova, kako ističe, nerijetko dolazi i do infarkta miokarda i infarkta mozga. Doktorka savjetuje građanima da rade preventivne preglede, kako bi se na vrijeme otkrio povišeni krvni pritisak i druge bolesti koje mogu imati smrtne posljedice.

„Što se tiče povišenog krvnog pritiska, on je poznat kao tihi ubica. Hipertenzija se našla u prvih pet oboljenja po smrtnosti i kod muškaraca i kod žena. Pravovremena reakcija je ključna, jer se na taj način mogu otkriti rane faze bolesti, povećati mogućnost izlječenja i smanjiti smrtnost”, zaključila je dr Nedović-Vuković.

Portal Analitika