Svijet

"Tihi okean ne potpada dominaciji SAD ili Japana"

Kimova sestra zaprijetila: Svaku novu provokaciju SAD shvatićemo kao objavu rata

Sjeverna Koreja je saopšila da bi se svaki potez da se obori jedan od njenih probnih projektila smatrala objavom rata i okrivila zajedničku vojnu vježbu SAD-a a i Južne Koreje za rastuće napetosti.

Kimova sestra zaprijetila: Svaku novu provokaciju SAD shvatićemo kao objavu rata Foto: Twitter
Portal AnalitikaIzvor

Kim Jo Džong, moćna sestra vođe Kim Džong Una, upozorila je u izjavi da će Pjongjang to shvatiti kao "objavu rata" ako SAD preduzmu vojnu akciju protiv testova strateškog oružja Sjevera, prenosi Klix.ba.

Takođe je nagovijestila da bi Sjeverna Koreja mogla ispaliti više projektila na Tihi okean. SAD i njihovi saveznici nikada nijesu oborili sjevernokorejske balističke projektile, koje je zabranio Savjet bezbjednsoti Ujedinjenih nacija, ali to je pitanje izazvalo novu pažnju jer je Sjever nagovijestio da će ispaliti više projektila na Japan.

"Tihi okean ne potpada dominaciji SAD ili Japana", kazala je Kim.

Analitičari su rekli da će, ako Sjeverna Koreja ispuni svoju prijetnju da će Tihi okean pretvoriti u "pogon za gađanje", to omogućiti izolovanoj i nuklearno naoružanoj državi da napravi tehnički napredak uz signaliziranje svoje vojne odlučnosti.

U zasebnoj izjavi, šef Odsjeka za vanjske vijesti u Ministarstvu vanjskih poslova Sjeverne Koreje optužio je SAD za "pogoršanje" situacije provođenjem zajedničke vadušne vježbe s bombarderom B-52 u ponedjeljak i planiranjem američko-južnokorejskih vježbi na terenu.

SAD su rasporedile bombarder B-52 za zajedničku vježbu s južnokorejskim borbenim avionima, u onome što je južnokorejsko ministarstvo odbrane predstavilo kao pokazivanje sile protiv nuklearnih i raketnih prijetnji Sjeverne Koreje.

Dvije zemlje sprovešće više od 10 dana velikih vojnih vježbi poznatih kao "Freedom Shield" koje počinju sljedeće sedmice, piše Klix.ba.

Oko 28.500 američkih vojnika stacionirano je u Južnoj Koreji što je direktno naslijeđe Korejskog rata (1950-1953), koji je završio primirjem, a ne mirovnim sporazumom, ostavljajući zemlje tehnički u ratu.

Portal Analitika