Kina učestvuje sa 80 odsto u svjetskoj proizvodnji galijuma, i oko 60 odsto germanijuma, a prošlog mjeseca na svjetskom tržištu nije prodala nijedan od ovih elemenata. U julu je izvezeno 5,15 tona kovanog galijuma, i 8,1 tonu kovanog germanijuma.
Portparol kineskog ministarstva trgovine He Jadong rekao je na konferenciji za medije da je ministarstvo primilo zahtjeve za izvoz od kompanija koje se bave trgovinom ovim mineralima, i da su neki zahtjevi odobreni.
Ograničenja ukazuju na spremnost Kine da uzvrati američkim izvoznim kontrolama, uprkos zabrinutosti oko ekonomskog rasta, dok tinja tehnološki rat.
Analitičari kažu da je ogrnaičenje izvoza mač sa dvije oštrice, koji može da našteti kineskoj ekonomiji i ubrza prelazak na druge lance snabdijevanja.
Kina je možda lider u proizvodnji dva minerala, ali postoje alternativni proizvođači, kao i zamjene za oba minerala, naveo je analitičar Grupe Evroazija u izvještaju iz jula mjeseca.
Uvođenje dozvola za izvoz
Zvanični Peking je u julu saopštio da se uvodi kontrola izvoza dva elementa, koji se koriste za proizvodnju velikog broja proizvoda – od kompjuterskih čipova do solarnih panela. Kako je navedeno, razlog je zaštita nacionalne bezbjednosti i interesa.
Od 1. avgusta izvnoznici moraju da zatraže specijalnu dozvolu za transport ova dva minerala van zemlje.
Ovaj potez je pojačao tehnološki rat između Kine i SAD, koji se vodi oko toga ko ima pristup naprednoj tehnologiji za pravljenje čipova, bez kojih ne mogu da rade pametni telefoni, autonomni automobili, kao ni savremeno oružje.
Administracija američkog predsjednika Džozefa Bajdena je prošlog oktobra uvela set mjera za izvoz, zabranjujući kineskim kompanijama da bez dozvole kupuju napredne čipove i opremu za njihovu proizvodnju. Kampanji su se pridružili Japan i Holandija.
Peking je uzvratio proglašavajuči čipove američkog Majkrona opasnošću po nacionalnu bezbjednost.