Eksplozivna naprava teška dva kilograma stvorila je vatrenu kuglu čija je temperatura premašila 1.000 stepeni Celzijusa, a trajala je više od dvije sekunde – 15 puta duže nego što je to slučaj sa eksplozijama TNT-a, bez korišćenja bilo kakvih nuklearnih materijala, navedeno je u studiji, piše list "South China Morning Post".
Napravu je razvio 705. istraživački institut Kineske korporacije za brodogradnju (CSSC), ključni akter u sistemima podvodnog naoružanja, a koristi magnezijum-hidrid, materijal za čvrsto stanje vodoničkog skladištenja.
Eksplozivna naprava koju su razvili i testirali kineski istraživači ne izaziva samo jednu eksploziju već oslobađa vatrenu loptu koja ostaje vrela nekoliko sekundi, omogućavajući joj da pokrije veliku površinu.
Ova dugotrajna toplota bombu čini idealnom za uklanjanje raspršenih neprijateljskih snaga preko otvorenog polja, dok se energija takođe može koncentrisati na jednu tačku visoke razorne moći.
Stručnjaci opisuju bombu riječima: „Zamislite da hirurškom preciznošću prođete kroz most ili skladište goriva“.
U praksi, vojska bi mogla da koristi bombu da neprijatelju uskrati pristup ključnim trasama spaljivanjem djelova puta, da osujeti snabdijevanje osnovnim uslugama ciljanjem elektrana ili komunikacionih čvorišta, ili da neutrališe određenu opremu ili ljudstvo bez uništavanja čitavog regiona.
Bomba može da izazove produženu termalnu štetu, jer vatrena kugla koju stvara, dovoljno je vruća da otopi aluminijumske legure, traje mnogo duže od TNT-ovog kratkog, 0,12-sekundnog bljeska, navedeno je u studiji objavljenoj u stručnom časopisu "Journal of Projectiles, Rockets, Missiles and Guidance".
Termička dekompozicija brzo oslobađa vodonički gas, koji se miješa sa okolnim vazduhom.
Nije jasno pod kojim uslovima bi Narodna oslobodilačka vojska Kine mogla da upotrijebi to oružje.