Svijet

Kineski disident Liju Sjaobo dobitnik Nobela za mir

Izvor

Komitet je pojasnio da je već dugo uvjeren da su pitanja ljudskihprava i mira blisko povezana, kao i da je poštovanje ljudskih pravapreduslov za "bratstvo među narodima", o čemu je i Alfred Nobelpisao u svom testamentu.

Više od dvije decenije Liju je bio snažan zagovornik poštovanja osnovnih ljudskih prava u Kini, navodi komitet i podsjeća da je onučestvovao i na protestima na pekinškom trgu Tjenamen 1989.

Liju, koji je slovio za najvećeg favorita za nagradu čiji novčani dio iznosi 1,5 milion dolara, prošlog Božića je u Kini osuđen na 11 godina zatvora zbog, kako je navedeno, "podsticanja rušenja državne vlasti".

Zabranjeno mu je, takođe, da se dvije godine godine bavi političkim aktivnostima. Hapšenje je uslijedilo samo nekoliko sati pred objavljivanje Povelje O8, čiji je Liju jedan od autora. U toj povelji autori pozivaju na veće slobode i okončanje političke dominacije Komunističke partije u Kini.

Zbog toga što je Liju trenutno u zatvoru, predsjednik norveškog komiteta Torbjorn Jagland se zapitao: "Ko će biti prisutan na ceremomoniji dodjele? Ne znamo još. To nije nešto što uzimamo u obzir kada odlučujemo o laureatu".

Liju je više puta istakao da kazna koja mu je izrečena ne samo da je povrijedila kineski ustav, već i osnovna ljudska prava. Kampanju Lijua za jačanje ljudskih prava podržali su mnogi Kinezi u zemlji i dijaspori, a on je u domovini izrastao u simbol borbe za pravdu, ravnopravnost i pravo.

Ovo je prvi Nobel za kineske disidente koji su isplivali na površinu pošto je prije tri decenije komunistička vlast preduzela ekonomske, ali ne i političke reforme.

Liju je, za razliku od većine svojih saboraca, zagovarao prije mirne, postepene političke promjene, nego nasilno sukobljavanje sa vladom.

Portal Analitika