Zanimljivosti

Kjuriositi 2016. dobija društvo?

Izvor

"Svemirska laboratorija" Insajt trebalo bi da bude statična i posjedovaće instrumente za ispitivanje dubljih slojeva tla Marsa, prenosi B92.

"Da li i Mars ima linije razdvajanja kao i Zemlja. Koliko se one prostiru? Kakvi su ''marsotresi'' tamo", navodi se u saopštenju NASA-e.

Ova misija trebalo bi i da razjasni kako su nastale stjenovite planete uključujući i Zemlju.

Insajt je odabran između tri potencijalna projekta, zato što je koštao najmanje – „svega“ 345 miliona eura ne uključujući raketu za lansiranje (Kjuriositi je koštao dvije milijarde eura).

Njim će se upravljati iz Jet Populsion laboratorije u Pasadeni (Kalifornija).

Instrumenti koji će se nalaziti na ovoj konstrukciji mjeriće i seizmičke potrese na Marsu zahvaljujući čemu će biti moguće uporediti slojeve stijena unutar planete, kao i otkriti da li planeta ima tečno ili čvrsto jezgro.

„Ovo neće biti misija od koje ćemo dobiti lijepe fotografije kao što je to slučaj sa Kjuriositijem, ali kada dobijemo prve podatke, mislim da će otkrića biti veoma uzbudljiva“, kaže Tom Pajk, jedan od članova misije sa Kraljevskog koledža u Londonu.

Insajtu će biti potrebno šest mjeseci da stigne do Marsa a potom i cijela marsovska godina - oko 680 zemaljskih dana - da prikupi tražene podatke. Misiju će finansirati kanal "Diskaveri" za potrebe serije koja će se emitovati odvojeno od naučnog programa NASA-e.

Portal Analitika