"To je još jedan u nizu pokušaja lokalne i državne vlasti da se krade crnogorska istorija i prikazuje kao dio srpske kulturne baštine", kazala je za Gradsku Tanja Knežević-Perišić, nezavisna odbornica u Skupštini opštine Nikšić.
Knežević-Perišić je jedina odbornica koja je glasala protiv usvajanja odluke o gradnji spomenika “Njegošu”, zbog, kako kaže, nedopustivih neistina navedenih u obrazloženju.
“Ne može u obrazloženju da stoji da je Gorski vijenac remek djelo srpske i jugoslovenske književnosti, može jugoslovenske. Ne mogu da shvatim da bilo ko, kako god se osjećao, ko je rođen, živi i umrijeće u Crnoj Gori, da remek djelo svoje kniževnosti predstavlja kao tuđe”, rekla je Knežević-Perišić.
Iz nikšićkog DPS-a poručuju da je bespotrebno i besmisleno voditi polemiku o tome da li je Njegoš crnogorski velikan i vladika, ali da im je drago što se oko “Njegoša otimaju”.
Razlog pisanja takvih obrazloženja bio je upravo navesti opoziciju da glasa protiv, tvrdi Boris Muratović, iz nikšićkog DPS-a.
“Tu se poteglo pitanje šta će stajati na spomeniku i kako će izgledali i došli smo do koncenzusa da na njemu neće stajati ništa što bi bilo koga udaljavalo od toga da ne bi glasao za tu odluku i protiv Petra II Petrovića Njegoša. To što se neke stvari izvuku iz konteksta i površinski plasiraju da dobiju maliciozne oblike to je druga stvar”, kazao je Muratović.
Nikšić je nastao na temeljima slobodarstva i antifašizma, a u prethodne dvije godine podrivaju se ove vrijednosti i grad je devastiran – nije bilo kapitalnih projekata i investicija, niti se radilo na infrastrukturi, a stanovnici se guše u smeću, saglasni su sagovornici Gradske televizije.
U takvim okolnostima, podsjećaju, nema se novca za proslavu 13. jula niti obilježavanje dana oslobođenja Nikšića, ali sredstava ima dovoljno za organizacju manifestacije dani porodice Romanov.