Hrvatsko književno društvo objavilo je novu knjigu poezije, crnogorskog i mediteranskog pjesnika Borisa Kastela „Otac tvoj, Mediteran“ kao plod dugogodišnje saradnje i dijeljenja zajedničke književne i civilizacijske sudbine – Mediterana.
Knjigu je uredio pjesnik Valerio Orlić, predsjednik Hrvatskog književnog društva, navodeći da su u Kastelovoj poeziji „poetske slike vanvremenske i utkane u dah stoljeća iz kojeg izranjaju najljepši stihovi o moru i Mediteranu”.
„Tako se, ko zna koji put već, opravdalo mišljenje Predraga Matvejevića o Kastelovim stihovima – „Da sam prije imao u ruci tvoje knjige, neke bi stranice mogaBrevijarabile drukčije, bolje. Rado te čitam već otprije i mislim – evo prvaka onih koji će poslije mene, bolje od mene, reći sve što treba o Jadranu i Mediteranu”, naveo je on.
U pogovoru, književnik Vladan Lalović ističe da je Boris Jovanović Kastel naš najbolji pjesnik mediteranske poezije.
„Njegovo ime i stihovi trebali bi biti poznati, kod nas i šire, svakom pasioniranijem ljubitelju ove vrste poezije. Potrebno je poprilično toga da se zasluži tako burna pohvala, a broj knjiga na mojoj polici koje je napisao svjedoče o talentu, vremenu i trudu koje je uložio kako bi zaslužio opravdano pohvale čitalaca i kritičara“, zapisao je Lalović.
Štaviše, kako dodaje, njegovi poduhvati su ozbiljni i provode se na svim poljima podučavanja, pisanja i teoretisanja o Mediteranu.
„Kastel je mediteranski zatočnik i harizmatični gvardijan drevnog poetskog mita.Mediteranski gospar koji je presudno obilježio crnogorsku literaturu i značajno uticao na šire mediteranske poetske tokove”, ukazuje Lalović.
On je, kako dodaje, apostol mediteranskog duha u službi umjetnosti.
“Kastel nam kroz virtuozne poetske pasaže otkriva univerzalne kodove jedne usnule civilizacije koja je vjekovima predstavljala sudbinu cijelog čovječanstva. Kastelovi stihovi svojom istančanošću u pristupu i osjećaju otkrivaju njegov višestruki poziv pjesnika proročkog dara, koji maestralno nalazi prikladnu riječ za uvijek iznova proživljavanu zbilju što podrazumijeva biti filozofom u najširem i najdubljem smislu.
Trideset knjiga poezije i eseja pjesnika, brojni prijevodi i internacionalna priznanja, te dva toma ogleda o Kastelovoj poeziji u crnogorskoj i južnoslavenskoj književnoj kritici – „Mediteranski gospar“ (2008) i „Konzul i juvelir Mediterana“ (2022), dovoljno govore da nema ljepše posvećenosti kolijevci civilizacije i srođenosti sa Mediteranom od poezije. Taj put je trnovit ali spisatelji, poput Kastela, trasirali su ga noktima na zadovoljstvo čitalaca i naših kultura.
Objavljivanje knjige „Otac tvoj, Mediteran“, koja će biti promovisana na festivalima u Hrvatskoj, sufinansirao je Sekretarijat za kulturu i medije Glavnog grada na konkursu za 2024.
“Sretan sam što moje knjige – jedrenjaci u svijet čitalačkog auditorijuma isplovljavaju ne samo iz crnogorskih, već i drugih mediteranskih luka. Ovog puta riječke ka horizontima beskraja, bezvremena i slobode. I u ovoj knjizi - jedrenjaku postoji bezbroj mora Mediterana kao crnogorske sudbine, identiteta i bića”, kazao je Kastel.
Kako ističe, Mediteran geografije i istorije (od Heraklovih stubova do Male Azije, od maslina na sjeveru Starog kontinenta do maslina na jugu Afrike) s tim što njegova povijest u nama odliježe i ponavlja se u boljoj ili goroj verziji.
“Mediteran poetike prepoznajemo po instrumentalima valova, plimama i osjekama našeg trajanja. Mediteran bezvremenog svojstven je jednoj jedinoj kotitako što je sažet u kapljici mora i čujemo ga jače i ljepše od jadranskih zvona, maestrala i oluja. Najvažniji, svakako, je Mediteran sopstva kao beskraj unutrašnjih mora u nama čija filharmonija nam ne dozvoljava da zaspimo i umremo. Crna Gora je oštra hrid i renesansna rapsodija Mediterana, sve je naše, od dukljanskih vremena do Trinaestojulske slobode mediteransko, pridjevi crnogorski i mediteranski su sinonimi i moja poezija nosi to raskošno prokletstvo u svojim virovima”, rekao je Kastel.