
Takozvana velika koalicija osvojila je više od 400 mandata, odnosno oko 56 odsto mjesta u Evropskom parlamentu.
Naravno, riječ je o suprotstavljenim snagama - Evropskoj narodnoj stranci (EPP), Socijalistima i demokratama i liberalnoj Renew.
Grupacija koju predvodi Ursula fon der Lajen očekivano je opet najjača, popravili su rezultat, ali čini se kako nemaju mnogo izbora kada je u pitanju buduća većina. Jer, u slučaju da je unutar EPP neko i bio sklon potencijalnom koaliranju da desnicom i konzervativcima, rezultati su takvi da oni zajedno ne bi mogli do većine.
Pritom, i socijaldemokrate i liberali su uoči izbora jasno poručivali kako ne dolazi u obzir nikakva saradnja sa desnicom.
No, nakon velikog uspjeha u Italiji, nesumnjivo je ojačana pozicija Đorđe Meloni, koja pripada Evropskim konzervativcima i reformistima. Opširnije o tome ko je prošao najbolje, a ko je doživio veliki pad na izborima pročitajte u tekstu u nastavku.
Naravno, neće svi poslanici iz tri navedene grupacije podržati novu kandidaturu Ursule Fon der Lajen.
Da li će ih, uprkos tome, biti ukupno 361 - koliko je potrebno za većinu - ostaje da se vidi. U slučaju da ne bude dovoljno, onda će Fon der Lajen morati da se okrene i ka drugim stranama ne bi li stigla do 'dodatnih' glasova - jedna su najvjerovatnije Zeleni, a druga konzervativci.
No, to bi bio ozbiljan rizik - jer, obrati li se Zelenima, Fon der Lajen ne bi mogla računati na osjetan broj glasova iz sopstvene EPP. A pokuša li da se udruži sa Meloni - teško je da bi to odobrile i socijaldemokrate i liberali.
Uz napomenu da nijedan scenario ne treba isključiti, ipak su tako najveće šanse da će Evropska komisija i u narednom mandatu počivati na velikoj koaliciji.
Šta to konkretno znači za Crnu Goru?
U najkraćem - u pitanju su snage koje su i do sada usmjeravale kurs 'evropske vlade', a koje su bile naklonjene daljem proširenju.
Ono što je iz naše pozicije možda i najbitnije - teško je očekivati kako bi ubuduće u većini mogle participirati desničarske i srodne snage koje se protive proširenju.