Kao i uvijek, na to će pitanje stići različiti odgovori. Jer, bila je ovo još jedna dinamična, katkad i burna godina.
Magazin Time, recimo, proglasio je ličnošću godine Donalda Trampa, i to drugi put u istoriji. I to nije iznenađenje – Tramp je dobio predsjedničke izbore nakon tenzične kampanje tokom koje je i pucano na njega.
Međutim, čini se kako je ovu godinu obilježila osoba koja gotovo da dolazi iz naizgled svakidašnjeg života, daleko od establišmenta, politike i izbora. U pitanju je žena, koja je hrabro istupila nakon što je preživjela dugo razdoblje košmara, a koja je na kraju dokazala da su promjene moguće.
Riječ je o Francuskinji Žizel Peliko (72), koja je najprije šokirala čovječanstvo ispoviješću da ju je suprug drogirao i potom dovodio desetine ljudi da je siluju, a potom je postala simbol feminističkog otpora protiv zvjerskog zlostavljanja.
Podsjetimo, ta je sumorna priča trajala decenijama – muž joj je u hranu i piće stavljao enormne količine tablet za spavanje. Zatim bi pozivao muškarce putem interneta da dođu u njihovu kuću. Za vrijeme silovanja, ona je bila bez svijesti, ne znajući šta joj se dešava. Usljed ogromne količine medikamenata, postala je bolesna, gubila je kosu, ali i pamćenje – pri čemu doktori nijesu mogli da shvate zbog čega se to dešava.
Kako će sama istaći ovog mjeseca u sudnici u Avinjonu, gdje je njen suprug dobio 20-godišnju robiju, pri čemu je na zatvor osuđeno još pedesetak silovatelja, Peliko nikad nije zažalila zbog odluke da izađe u javnost. Štaviše, vjerovala je da društvo mora biti upućeno u to šta se stvarno dešava.
I ta vidljivost, iako je platila veliku cijenu, učinila je da do promjena dođe.
“Uradila sam ovo za sve žene”, kazala je ona.
Nedugo pošto je istupila sa užasnom pričom o svemu što joj se dešavalo, Peliko je poručivala da stid i sram zbog silovanja moraju “zamijeniti strane” na globalnom nivou, i preći sa žrtava na silovatelje.
I nije Peliko inspirisala samo žene širom svijeta da se uključe u borbu protiv kulture silovanja – otvorila je oči mnogim muškarcima, utičući na kolektivnu svijest, a pružajući i podstrek i snagu drugim žrtvama silovanja.
Nakon mučnog sudskog procesa, Peliko je nazivana licem hrabrosti i feminističkom ikonom.
“Mislim na sve žrtve, one koje nijesu istupile, čije su priče i dalje sakrivene. Želim da im poručim da dijelimo istu borbu”, kazala je ona proteklih dana.
Bila je ovo godina tokom koje je borba protiv zlostavljanja i silovanja, ponajviše zahvaljujući njenom slučaju, stigla u fokus i dobila na zamahu.
Tako je, uostalom, bilo i u našoj državi – primjer seksualnog zlostavljanja u podgoričkoj Gimnaziji digao je javnost na noge, uskoro je objelodanjeno još sličnih slučajeva u našim školama, organizovana su i dva masovna protesta… Sada je red na odlučniji odgovor institucija.