Izvještaj o izvršavanju presuda Evropskog suda odnosi se na 2022. godinu.
"Jedan od vodećih predmeta pod standarnim nadzorom na čekanju je pet godina ili duže", upozorava se u dokumentu.
Komitet ministara, koji kontroliše primjenu presuda Evropskog suda u zemljama članicama, upravo ističe neefikasnu istragu o policijskom zlostavljanju i prekomjerno trajanje postupka pred Ustavnim sudom.
Oba slučaja se odnose na predmete "Siništaj i drugi protiv Crne Gore" i "Siništaj protiv Crne Gore".
Evropski sud za ljudska prava presudio je 2021. godine u predmetu "Siništaj protiv Crne Gore" da je povrijeđeno pravo Antonu Siništaju na pravično suđenje zbog prekomjernog trajanja postupka pred Ustavnim sudom.
Prehodno je sud presudio i u drugom slučaju - "Siništaja i drugi protiv Crne Gore", koji su uhapšeni u akciji "Orlov let", zbog navodne pripreme oružane pobune u Crnoj Gori 2006. godine.
I dok se čeka primjene presude Evropskog suda u oba ova slučaja, crnogorsko Vrhovno državno tužilaštvo istražuje najnovije slučajeve torture iz 2020. godine a u kojima su, kako se sumnja, učestvovali pripadnici specijalnog policijskog odjeljenja.
Komitet ministara dobio je prošle godine od Evropskog suda šest predmeta koji se tiču Crne Gore, dva više u odnosu na godinu godinu.
Prošle godine zatvorena su četiri, uključujući jedan od takozvanih vodećih slučajeva.
Crna Gora prošle godine je na ime pravičnog zadovoljenja koje je dodijelio Evropski sud u četiri predmeta isplatila 71.200 eura.