“Uloga i značaj autobuskih prevoznika po državnu ekonomiju i sektor turizma su isuviše veliki da bi se ovoj situaciji u kojoj su se oni našli, pristupalo kao do sada. Kroz svoj redovan posao, plaćanje poreza, doprinosa, taksi, prireza, akciza kroz cijenu goriva, aktivnu ulogu u razvoju turizma, autobuski prevoznici su uvijek davali veliki doprinos punjenju državnog budžetu, te su i više nego zaslužili da se iz tog istog budžeta ovaj put njima pomogne”, poručuju iz NVO Komitet za saobraćaj.
Kako navode, ne treba izmišljati nikakvu “toplu vodu” već je dovoljno ugledati se na države u najbližem okruženju, koja aktivno pomažu svojim prevoznicima u očuvanju osnovne “privredne supstance” i kvalifikovane radne snage “čiji ćemo nedostatak vrlo brzo osjetiti ako se ovakav odnos nadležnih državnih institucija nastavi”.
Napominju da je Srbija pomogla svoje prevoznike sa po 600 eura mjesečno po vozilu uz postojeće subvencije, te da je Hrvatska subvencionirala kredite prevoznicima.
“Pored direktne pomoći u novcu, država ima niz mehanizama kojima može pomoći prevoznicima da opstanu u vrijeme aktivnih mjera za suzbijanje pandemije. Na primjeru Montenegro Airlines-a smo vidjeli kakve probleme, ekonomske i strukturne, donosi gašenje jedne i uspostavljanje nove transportne kompanije, te se nadamo da i crnogoski autobuski prevoznici neće morati da zbog ovakve situacije osnivaju nove kompanije sa nula eura”, naglašavaju u toj NVO.
Upozoravaju i da lako možemo doći u situaciju da u državi, koja je veoma zavisna od turizma, neće imati ko da dovede turiste, čime ćemo dodatno srozati Crnu Goru kao turističku destinaciju.
“S obzirom na to da je crnogorska Vlada prilikom obrazloženja zaduženja od 750 milona eura, naglasila da će pored otplate kredita, novac iz zaduženja biti investiran u budućnost Crne Gore, evo im najbolje prilike da to ostvare. Uvaženi premijeru, uvaženi ministri, pomognite autobuskim prevoznicima, pomognite transportnoj privredi, investirajte u budućnost Crne Gore”, zatražili su iz NVO Komitet za saobraćaj.